Dánsko

Dvadsaťosemročný stredopoliar Daniel Wass vyrastal v Brӧndby Kodaň, 20. mája 2011 podpísal štvorročný kontrakt s Benfikou Lisabon. Za portugalský veľkoklub neodohral ani jediný zápas, zato na hosťovaní a potom po prestupe bol oporou Evianu. Od 22. júna 2015 pôsobí v Celte Vigo. V šestnástich reprezentačných vystúpeniach sa mu nepodarilo ani raz skórovať.

Dvojmetrový stopér 25-ročný Jannik Vestergaard robil prvé futbalové kroky v juniorských celkoch Brӧndby Kodaň, prvú profesionálnu zmluvu podpisoval v Hoffenheime. Začínal v rezerve, od roku 2011 dostával šance v A-mužstve. Pred prestupom do Werderu Brémy nastúpil na 71 ligových duelov. Súčasného zamestnávateľa Borussiu Mӧnchengladbach vyšiel jeho príchod na 12 miliónov eur. V dobrom svetle sa predstavil na ME 2015 dvadsaťjedenročných v Českej republike. Mohol by reprezentovať aj Nemecko, odkadiaľ pochádza jeho otec. Prvú pozvánku do dánskeho národného výberu dostal v auguste 2013.

Andreas Christensen je synom bývalého brankára Brӧndby Kodaň, pod jeho dohľadom v tomto klube aj rozbiehal kariéru. Z množstva lukratívnych ponúk si ako prvého zamestnávateľa vybral FC Chelsea. Profesionálny debut absolvoval 28. októbra 2014 v zápase Ligového pohára. Na prvotriedneho stopéra sa vypracoval na hosťovaní v Borussii Mӧnchengladbach, momentálne sa udomácňuje v tíme zo Stamford Bridge v základnej zostave. Reprezentoval v štrnástich prípadoch, v úspešnej kvalifikácii MS 2018 sa na ihrisko dostal šesťkrát.

Dvadsaťdeväťročný stredopoliar Mike Jensen momentálne vykonáva kapitánske povinnosti v Rosenborgu Trondheim. Je synom dlhoročnej opory Brӧndby Kodaň, v tomto tíme aj on rozbiehal svoju kariéru. Do príchodu na súčasné pôsobisko v dánskej lige odohral 133 ligových zápasov, v ktorých 12-krát skóroval. V Trondheime má ligovú bilanciu 134 duelov a 25 gólov. Päťkrát reprezentoval Dánsko. V roku 2007 dvíhal nad hlavu Dánsky pohár, v rokoch 2015 a 2016 Nórsky, raz triumfoval v dánskej lige, dvakrát v nórskej.

Dvadsaťštyriročný krajný obranca Riza Durmisi má albánsky pôvod. V Brӧndby Kodaň debutoval 26. augusta 2012. V ročníku 2013/14 sa rozohral do skvelej formy, čo znamenalo ponuky z FC Toulouse a z Fenerbahce Istanbul. Po ročníku 2015/16 sa dohodol na päťročnom kontrakte s Betisom Sevilla, ak by chcel odísť skôr, musel by záujemca o jeho služby zaplatiť 20 miliónov eur. Po trénerskej rošáde, keď Age Hareide nahradil Mortena Olsena, nastupuje pravidelne v základnej zostave.

Pravý obranca Peter Ankersen sa rozbiehal v Esbjergu, keď nedostával na ihrisku patričný priestor, zamieril do Velje. Tu sa rozohral natoľko, že ho angažoval Rosenborg Trondheim. Počas druhého pôsobenia v Esbjergu, kde hrával po boku brata dvojičky Jakoba Ankersona, sa vypracoval na dánskeho reprezentanta. Momentálne má na konte 17 medzištátnych zápasov. Zaskvel sa 10. augusta 2013, krásnym gólom do siete AGF Aarhus, jeho presný zásah pripomínal pamätnú trefu Marca van Bastena z finále ME 1988. Cenné skúsenosti získal v Salzburgu, kde sa podieľal na ligovom prvenstve z edície 2014/15.

William Kvist už sedemkrát oslavoval s FC Kodaň majstrovský titul, päťkrát počas prvého pôsobenia, dvakrát po návrate do klubu, ktorý sa uskutočnil v roku 2015. Keď nosil dres VfB Suttugart, intenzívne sa o jeho služby zaujímalo Atletico Madrid. Na Anglicko nespomína v najlepšom, Fulham počas jeho účinkovania v klube zostúpil z Premier League. Prakticky od sezóny 2007/08 má isté miesto v základnej zostave dánskej reprezentácie. V rokoch 2010 a 2011 vyhral anketu o najlepšieho futbalistu svojej krajiny.

Yussuf Poulsen rozšíril rady Lyngby Kodaň ako 14-ročný, prvý zápas za seniorov absolvoval 4. decembra 2011. Do základnej zostavy sa prebil až tesne pred príchodom na súčasné pôsobisko, ktorý sa uskutočnil 4. júla 2013. Výraznou mierou sa pričinil o postup do druhej najvyššej súťaže a neskôr aj do bundesligy. V 147 zápasoch za Lipsko sa 36-krát tešil z gólu. Doteraz sa objavil 24-krát v národnom výbere, dosiahol tri góly.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova