Didier Deschamps

Na ihrisku bol nenápadný, no vždy platný. Nikdy nebol prvou hviezdou tímu, skôr na účet tých najlepších vykonával defenzívnu činnosť. Zakladal si na dôslednom dodržiavaní pokynov trénera, hernej a taktickej disciplíne. Vynikal v čítaní hry, na ihrisku mal prehľad, prakticky vôbec nestrácal lopty, nerobil chyby. Nenabehal najviac kilometrov, no vždy bol v správny čas na správnom mieste. Typ pre kolektívny futbal, v ktorom všetci ťahajú za jeden koniec povrazu. Bojovník na pohľadanie. Zdobila ho férovosť. V roku 1996 ho vyhodnotili za najlepšieho francúzskeho futbalistu.

Prvú pozvánku do reprezentácie mu adresoval Michel Platini, Francúzsko sa vtedy nedokázalo prebojovať na MS v rokoch 1990 a 1994, sklamalo aj na ME 1992. Keď začal Aime Jacquet budovať nový tím na ME 1996, zveril kapitánsku pásku Ericovi Cantonovi, potom však útočník Manchestru United dostal ročný dištanc, z priazne trénera vypadli aj Jean-Pierre Papin a David Ginola a tak prišla šanca pre ďalšiu generáciu, ktorej lídrom bol Zinedine Zidane. Didier Deschamps si prvýkrát vyskúšal kapitánske povinnosti v roku 1996 v prípravnom meraní síl s Nemeckom. Prišli úspechy, na ME 1996 sa Francúzi prebojovali medzi štyri najlepšie kolektívy, MS 1998 vyhrali, ME 2000 tiež. Po zisku titulu európskeho šampióna sa s reprezentáciou rozlúčil, absolvoval 103 štartov. Má teda šancu stať sa ďalším, kto triumfoval na svetovom šampionáte ako hráč i tréner. Trénerskú taktovku vo francúzskej reprezentácii prevzal od Laurenta Blanca po vypadnutí tímu vo štvrťfinále ME 2012. Jeho predchodca odkoučoval 27 duelov, v ktorých vybojoval 16 víťazstiev a sedem remíz, štyrikrát prehral. V kvalifikačnej skupine MS obsadili Francúzi druhé miesto, viac bodov získalo Španielsko, museli tak do baráže. V nej ich čakala Ukrajina, ktorá ťahala šnúru jedenástich duelov bez prehry. V prvom dueli využila Ukrajina po výsledku 2:0 výhodu domáceho prostredia, no na postup to nestačila, v odvete podľahla súperovi 0:3. V novembri 2013 rodák z Bayonne predĺžil kontrakt do ME 2016. Na kontinentálnom šampionáte ukázali Francúzi svoju lepšiu futbalovú tvár, prepracovali sa do finále, v ktorom po veľkom boji nestačili na Portugalsko. „Aj keď sme pôsobili unaveným dojmom, nie je to ospravedlnenie. Mali sme šance na skórovanie, najmä Gignac na konci riadneho hracieho času. Až na drobné detaily to bol veľmi vyrovnaný zápas. Nanešťastie, gól strelil náš protivník,“ povedal o finálovom stretnutí. Siedma priečka klasifikácie FIFA zaraďuje „Les Bleus“ k favoritom MS 2018. Didier Deschamps by mal zotrvať na lavičke podľa pracovnej zmluvy najmenej do roku 2020. Momentálne má s francúzskym národným výberom bilanciu 46 výhier, 13 remíz a 15 prehier.

Počas prvého trénerského angažmánu sa postaral o doteraz najväčší úspech AS Monaco v pohárovej Európe – keď sa prebojoval do finále Ligy majstrov 2003/04. Inak, európsky pohár číslo jedna vybojoval ako hráč dvakrát, v edícii 1992/93 s Marseille a v edícii 1995/96 s Juventusom Turín, s talianskym veľkoklubom sa ešte dvakrát prebojoval do finále, raz vo vyvrcholení neuspel s Marseille, raz s Valenciou. Vôbec prvou trofejou, ktorú získal na trénerskej stoličke, bol Ligový pohár 2002/03. Po slabšom štarte do sezóny sa 19. septembra 2005 dohodol s prezidentom klubu na ukončení spolupráce, 10. júla 2006 nahradil v Juventuse Turín Fabia Capella. Odkoučoval 44 zápasov, z toho 31 duelov vyhral a 11-krát remizoval, vrátil mužstvo do najvyššej súťaže. Pokračoval v Marseille, v premiérovej sezóne priviedol Olympique k ligovému prvenstvu, po osemnástich rokoch. Po tomto úspechu sa jeho meno skloňovalo v súvislosti s návratom do Juventusu, no rozhodol sa predĺžiť spoluprácu v Marseille. V ročníku 2011/12 dokázali jeho zverenci rovnocenne súperiť s tými najlepšími v Lige majstrov. V rokoch 2010, 2011 a 2012 uspel v Ligovom pohári. Uhral 84 víťazstiev, 42 remíz, 42-krát nebodoval.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova