Egypt

Tridsaťštyriročný rodák z Káhiry Sherif Ekramy vykonáva kapitánske povinnosti. Zaskvel sa na víťaznom africkom šampionáte 2003 dvadsaťročných. Vyrastal v Al Ahly Káhira, dres tohto tímu oblieka aj v súčasnosti. Počas legionárčenia vo Feyenoorde Rotterdam príliš nepochodil, v Eredivisie počas pôsobenia v tomto celku v rokoch 2005 až 2009 nastúpil iba na sedem duelov, v roku 2008 na hosťovaní v Ankaragucu odchytal 22 duelov, dlhodobo bol v tieni Essama El Hadaryho, s ktorým stále bojuje o pozíciu jednotky. Reprezentoval 21-krát. Momentálne patrí k najvýraznejším postavám egyptskej ligy.

Mohamed Salah v prípravnom zápase egyptskej reprezentácie do 23 rokov s FC Bazilej zaujal hráč SC El Mokawloon súpera a podpísal štvorročný kontrakt so švajčiarskym klubom. Keď prerástol rozmery švajčiarskej ligy, prestúpil za 12 miliónov libier na Stamford Bridge, kde je doma FC Chelsea. Približne rovnakú sumu do jeho príchodu investoval aj AS Rím, momentálne nosí dres Liverpoolu. Trikrát oslavoval majstrovský titul, dvakrát s Bazilejom, raz s FC Chelsea. V reprezentácii má bilanciu 56 zápasov a 32 gólov. Za minulý rok ho vyhodnotili za najlepšieho hráča Afriky. V tomto súťažnom ročníku Premier League sa už 22-krát tešil z gólu.

Ústrednou postavou defenzívy tímu, ktorý trénersky vedie Hector Cuper, je 27-ročný Ahmed Hegazi. Reprezentuje od roku 2011, blysol sa na Africkom pohári národov 2017, kde Egypt vybojoval druhé miesto a on sa umiestnil v ideálnej jedenástke šampionátu. Momentálne má na konte 42 medzištátnych zápasov. Na súčasné pôsobisko, do West Bromwich Albion, prišiel najprv na hosťovanie, keď sa uplatnil, podpísal 18. decembra 2017 dlhodobú zmluvu.

Tridsaťdvaročný ofenzívny stredopoliar Abdallah Said prežil celú doterajšiu klubovú kariéru v rodnej krajine. Profesionálom sa stal v máji 2007, za Ismaily SC odohral s 26-gólovou bilanciou 110 ligových duelov. Strelecky sa mu darí aj v Al Ahly Káhira, kde na 86 presných zásahov potreboval 217 stretnutí. V dvoch prípadoch (2013/14 a 2015/16) triumfoval so súčasným zamestnávateľom v lige, v rokoch 2012 a 2013 uspel v Lige majstrov. Za Egypt nastúpil na 32 duelov.

Mohamad Elneny vybojoval s Bazilejom osem významných trofejí, v štyroch sezónach, čo figuroval v kádri, vždy jeho vtedajší zamestnávateľ oslavoval ligové prvenstvo. V 37 prípadoch štartoval v pohárovej Európe. S Arsenalom získal zatiaľ jednu trofej – Pohár FA 2016/17. Momentálne nemá isté miesto v základnej zostave Arsena Wengera. V dobrom svetle sa predstavil na olympiáde v roku 2012 alebo na Africkom pohári národov 2017. Reprezentoval 57-krát. Zakladá si najmä na spoľahlivej defenzíve a vysokej úspešnosti v súbojoch, príkladom ide v plnení taktických pokynov kouča.

Ahmed Elmohamadi prišiel najprv do Sunderlandu z ENPPI na hosťovanie, ktoré sa 11. marca 2011 za dva milióny libier menilo na trvalý prestup. Kým bol manažérom Steve Bruce, hrával pravidelne, po nástupe Martina O’Neilla vypadol zo zostavy. Možno aj preto prestúpil do Hull City AFC, kde bol kormidelníkom Steve Bruce. Rozohral sa do famóznej formy, za ročník 2012/13 preberal ocenenie pre najlepšieho hráča tímu. Zahral si vo finále Pohára FA 2013/14, v ktorom jeho zamestnávateľ nestačil na Arsenal. Momentálne by chce s Aston Villou späť do Premier League. Na konte má 74 medzištátnych zápasov. V dvoch prípadoch (2008 a 2010) vyhral Africký pohár národov.

Kouka síce nepatrí k útočníkom, ktorí na ihrisku nabehajú najviac, no v šanci nezvykne zaváhať, jeho silnou hernou stránkou je vzdušný súboj, vie si dobre zakryť loptu, aj v pokutovom území súpera. Najprv sa neúspešne skúšal presadiť v Al Ahly SC, v decembri 2011 posilnil Rio Ave, tu si už počínal lepšie, pravidelne sa objavoval v listinách strelcov. Typologicky vhodne zapadol do egyptskej reprezentácie, v trinástich zápasoch dosiahol päť presných zásahov, v minulom roku sa pričinil o druhé miesto na Africkom pohári národov.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova