Ekvádor

Alexander Dominguez odchytal desať sezón za LDU Quito, prvou voľbou medzi tri žrde sa stal po víťaznom súboji s konkurentom Josem Cevallosom. Dvakrát vyhral ligu, v roku 2008 dvíhal nad hlavu Pohár osloboditeľov. V roku 2007 od 2. septembra do 28. októbra nepustil loptu za svoj chrbát, čo znamenalo, že je držiteľom rekordu. V júni 2016 prestúpil do Monterrey. Prvú pozvánku do národného výberu dostal v máji 2010, v základnej zostave sa udomácnil v kvalifikácii MS 2014, v dobrom svetle sa uviedol aj na turnaji v Brazílii, celkovo nastúpil na 42 duelov.

Dvadsaťsedemročný Enner Valencia už figuruje v najlepšej desiatke strelcov krajiny, dosiahol 20 presných zásahov. Na prvom pôsobisku v CS Emelec trénoval s prvým mužstvom od roku 2008, prvé možnosti dokázať svoje kvality však dostával až oveľa neskôr, po nástupe Jorgeho Sampaoli do trénerskej funkcie. V roku 2013 bol kráľom strelcov v súťaži Copa Sudamericana a svojmu zamestnávateľovi pomohol k ligovému prvenstvu po jedenástich rokoch. V CF Pachuca súkal góly jedna radosť, na 23 presných zásahov v lige potreboval iba 30 vystúpení. Nedávno prestúpil z West Hamu do Tigres UANL.

Dvadsaťdeväťročný obranca Frickson Erazo ešte nemá na klubovej úrovni skúsenosti z európskeho futbalu. Začínal v rodnej krajine šiestimi sezónami v CD El Nacional, v januári 2012 prestúpil do Barcelona SC. Momentálne sa snaží presadiť v Brazílii, vo Flamengu neuspel, lepšie sa mu darilo v Grémiu, od 2. januára 2016 oblieka dres Atletica Mineiro. Účastník MS 2014 reprezentoval 61-krát.

Ofenzívny stredopoliar Miller Bolanos sa môže pochváliť peknou bilanciou v reprezentácii, na osem presných zásahov potreboval iba 20 vystúpení. Na MS 2014 neštartoval, prvým jeho veľkým turnajom kariéry bola Copa America 2015. Dvadsaťsedemročný hráč Gremia je skvelý v ofenzívnej činnosti, príkladom ide aj v plnení defenzívnych povinností. Strelecky sa mu darilo najmä v Emelecu, kde v 76 zápasoch dosiahol 44 gólov. Ekvádorským reprezentantom je aj jeho brat Alex Bolanos.

Walter Ayovi figuruje na druhom mieste v historických štatistikách v počte vystúpení v reprezentácii, zaznamenal 121 medzištátnych zápasov, viac za Ekvádor odohral iba Ivan Hurtado. Jubilejné 100. stretnutie absolvoval 31. marca 2015 v prípravnom súboji s Argentínou. Tridsaťsedemročný hráč momentálne pôsobí v CF Monterrey, najúspešnejšiu etapu svojej kariéry zažil tiež v tomto klube, keď v sezónach 2010/11, 2011/12 a 2012/13 vybojoval prvenstvo v Lige majstrov CONCACAF. Hráva na ľavej strane zálohy alebo obrany.

Felipe Caicedo je s 23-gólovým nástrelom 5. najlepším strelcom ekvádorskej reprezentácie, na lídra Augustina Delgada má manko osem presných zásahov. V januári 2008 investoval Manchester City do jeho príchodu z FC Bazilej sedem miliónov eur. V prvej sezóne na Ostrovoch zaznamenal desať vystúpení v Premier League, celkovo sa v obrovskej konkurencii presadzoval ťažko. Blysol sa na hosťovaní v Levante, kde v 27 zápasoch strelil 13 gólov. V dobrom svetle sa predstavil v Lokomotive Moskva, od roku 2014 nosí dres Espanyolu Barcelona.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova