Hector Cuper

Konžská demokratická republika je rozlohou druhý najväčší štát afrického kontinentu. Hraničí so Stredoafrickou republikou a Južným Sudánom na severe, na východe s Ugandou, Rwandou, Burundi a Tanzániou, Angolou a Zambiou na juhu a na západe s Kongom, s Atlantickým oceánom Konžskú demokratickú republiku spája približne 50 km dlhé pobrežie v Guinejskom zálive. Žije tu 66 miliónov obyvateľov. Úradným jazykom je francúzština. V rebríčku FIFA patrilo futbalovej reprezentácii aj 28. miesto, teraz figuruje na 64. priečke, v roku 1949 odohrala prvý zápas, na Africkom pohári národov sa predstavila 19-krát, v rokoch 1968 a 1974 turnaj vyhrala. Tridsaťdvaročný Issama Mpeko je rekordérom v počte vystúpení, nastúpil na 74 stretnutí, momentálne ho zamestnáva TP Mazembe. Najsilnejšou zbraňou je v súčasnosti útok, o miesto v prvej línii bojujú Cedric Bakambu, Yannick Bolasie a Diemuerci Mbokani. Pilierom a organizátorom defenzívy je Chancel Mbemba z FC Porto. Konžská demokratická republika sa na MS zúčastnila raz, v roku 1974. Stade de Martys je dejiskom domácich zápasov, pojme 80000 divákov. Trinásteho mája 2021 prebral trénerské povinnosti Hector Cuper.

Šesťdesiatšesťročný rodák zo Santa Fe hrával v strede obrany. Začínal v Clube Ferro Carril Oeste, nastúpil na päť stretnutí, po krátkom pôsobení v CS Independiente Rivadavia sa sem vrátil a strávil tu desať rokov, v 424 stretnutiach 24-krát skóroval. Dvakrát oslavoval majstrovský titul. Kariéru zavŕšil v CA Huracan, s osemgólovou bilanciou odohral 132 ligových duelov. Trikrát reprezentoval Argentínu.

Rok a pol potom, ako zavesil kopačky na klinec, dostal prvú robotu trénera. Angažoval ho Huracan. Absolvoval tri súťažné ročníky, potom menil v rámci Argentíny klubovú adresu, dohodol sa s Lanusom. Zaznamenal 33 výhier, 22 remíz a 17 prehier. V kariére pokračoval v Európe, do RCD Mallorca prišiel 10. júla 1997. V roku 1998 vybojoval národný Superpohár. Odkoučoval 102 zápasov, z toho 49 víťazne, znamenalo to presun do Valencie, kde sa zviditeľnil, najmä dvoma účasťami vo finále Ligy majstrov. V júni 2001 nahradil na lavičke milánskeho Internazionale Marca Tardelliho. V prvej sezóne bol do posledného kola v hre o ligové prvenstvo, po prehre s Laziom sa z majstrovského titulu radoval Juventus Turín. V Lige majstrov 2002/03 sa dostal medzi štyroch najlepších. Vstup do ďalšej sezóny mu nevyšiel, dostal výpoveď. Asi najhoršie časy zažil po návrate do RCD Mallorca, z 50 odkoučovaných zápasoch naplno bodoval iba 11-krát. Ani na pôsobenie v Betise Sevilla nespomína v dobrom. Ďalšie futbalové kroky robil ako tréner Parmy a Gruzínska.

Solún má okolo 365000 a metropolitná oblasť 1000000 obyvateľov, nachádza sa na Balkánskom polostrove, v Grécku, v kraji Macedónsko, na západnej strane polostrova Chalkidiki v Solúnskom zálive. Medzi partnerské mestá patrí aj Bratislava. Sídli tu Aris FC. Založila ho 25. marca 1914 22-členná skupina mladých priateľov. Väčšinovým vlastníkom je podnikateľská skupina Amani Swiss. Farbami sú žltá a čierna, prezidentom je Theodoros Karipidis. Kleanthis Vikelidis Stadium je dejiskom domácich zápasov. V ročníkoch 1927/28, 1931/32 a 1945/46 sa tu oslavoval majstrovský titul. Z deviatich účastí vo finále Gréckoho pohára Aris vybojoval trofej iba raz. Trinásťkrát sa Aris predstavil v Pohári UEFA či v Európskej lige. Keď sa uskutočnila posledná trénerská rošáda, odišiel Michael Oenning, nastúpil Akis Mantzios. Rekordérom v počte vystúpení je Dinos Kouis, dosiahol aj najviac gólov, trikrát sa stal kráľom ligových strelcov. Dobré služby tu odvádzal Hector Cuper. Racing Santander, Al Wasl, Egypt a Uzbekistan boli jeho ďalšími zamestnávateľmi.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova