Irán

K absolútnej svetovej elite na stopérskom poste patrí 35-ročný Jalal Hosseini. Zdobí ho taktická disciplína, obrovský prehľad v hre, je schopný organizovať celú defenzívnu činnosť. Svoju doterajšiu klubovú kariéru strávil v Ázii, na jar 2016 prestupoval z Naftu Teherán, na súčasné pôsobisko, do Persepolisu. V tíme, kde prežil aj roky 2012, 2013 a 2014, vykonáva kapitánske povinnosti. V reprezentácii debutoval po svetovom šampionáte 2006, momentálne má na konte 114 štartov.

Reza Ghoochannejhad ako jediný Iránčan skóroval na MS 2014, presne sa trafil do siete Bosny a Hercegoviny pri prehre 1:3. V reprezentácii má bilanciu 39 duelov a 17 gólov. Futbalové začiatky strávil v Holandsku, v tímoch Heerenveen, Go Ahead Eagles a Cambuur, vrátil sa tam 22. júna 2016, opäť nosí dres Heerenveenu. V lige dosiahol v 50 vystúpeniach 25 presných zásahov. Jeho prednosťou je schopnosť uvoľniť sa na malom priestore a presne zakončiť, v gólových šanciach nezvykne zaváhať.

Carlos Queiroz je zástancom poctivej defenzívy. Predĺženou rukou na ihrisku je mu v tomto smere Morteza Pouraliganji, 25-ročný stopér. Štvrtého januára 2015 debutoval v národnom tíme, odvtedy prakticky nevynechal jediný zápas. V kvalifikácii tohtoročného svetového šampionátu patril jednoznačne k najlepším iránskym hráčom. Momentálne zbiera trofeje v Al Sadd, kde prvou hviezdou tímu je Xavi, prvých päť rokov kariéry nosil dres Naftu Teherán, cenné skúsenosti získal v Číne, kde hrával za Tianjin Teda.

Hráčom s najväčšou hodnotou na futbalovom trhu figurujúcim v kádri Carlosa Queiroza je Sardar Azmoun, 23-ročný zakončovateľ. V reprezentácii sa môže pochváliť skvelou bilanciou, keď na 23 presných zásahov potreboval iba 30 vystúpení. Už teraz je piatym najlepším strelcom iránskeho národného výberu, na 109-gólového Aliho Daeiho to však asi aj tak stačiť nebude. Kým v reprezentácii súka góly jedna radosť, v Rubine Kazaň sa v devätnástich ligových stretnutiach presne trafil iba raz. Športové danosti dedil, jeho otec bol profesionálny volejbalista. Obdivuje Real Madrid.

Dvadsaťsedemročný Ehsan Hajsafi už stihol absolvovať 89 medzištátnych zápasov. Tréneri si cenia jeho univerzálnosť, vie zahrať na pozíciách ľavého obrancu, ľavého stredopoliara, defenzívneho záložníka i krídelníka. Za Sepahan SC odohral 229 ligových duelov, vyskúšal si aj nemecký futbal, nastúpil na 27 stretnutí za FSV Frankfurt. Nedávno prestupoval v rámci Grécka, z Panionisu zamieril do Olympiakosu Pireus.

Počas začiatkoch svojej kariéry v Saipa FC, v ktorých potreboval na 56 gólov iba 131 vystúpení, sa ocitol v pozornosti klubov ako Steaua Bukurešt, Celtic Glasgow či Borussia Dortmund. V júni 2012 sa Karim Ansarifard upísal na tri roky pre Persepolis, v rodnej krajine hrával aj za Tractor Sazi. Legionárčil v Osasune Pamplona, v FC Panionis, od 13. januára 2017 nosí dres Olympiakosu Pireus. V tejto ligovej sezóne napĺňa úlohy zakončovateľa. Fanúšikovia ho vzhľadom na herný štýl prirovnávajú k Thomasovi Müllerovi.

K nastupujúcej generácii patrí 21-ročný stredný záložník Saeid Ezatolahi. V FC Malahan zažil profesionálny debut tesne po 16. narodeninách, čím pokoril rekord najmladšieho hráča v iránskej najvyššej súťaži vôbec. K prestupu do Altetica Madrid mu pomohlo aj skvelé vystúpenie MS 2013 sedemnásťročných. Keď sa tu neuplatnil, zamieril do Ruska, kde pôsobí dodnes. Je kmeňovým hráčom FC Rostov, momentálne hosťuje v Amkare Perm.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova