Japonsko

Hiroshi Kyotake sa po piatich rokoch vrátil do Cereza Osaka. Odchádzal z tade pred ročníkom 2012/13, kedy prestúpil do 1. FC Norimberg. Ofenzívny stredopoliar tu odohral 64 zápasov nemeckej ligy, sedemkrát v nich skóroval. V rámci Nemecka zmenil klubovú adresu v lete 2014, presunul sa do Hannoveru. Aj tam patril do základnej zostavy. Po vypadnutí klubu z najvyššej súťaže skúšal šťastie v FC Sevilla, no do úvodnej jedenástky sa prepracovať nedokázal. Jeho mladší brat Koki Kiyotake oblieka dres JEF United Chiba.

Tridsaťtriročný defenzívny stredopoliar Makoto Hasebe je momentálne držiteľom kapitánskej pásky, cti viesť mužstvo z pozície kapitána sa mu dostalo už na MS 2010. V reprezentácii už prekročil métu sto štartov. Počas prvých piatich rokoch profesionálnej kariéry odohral 149 duelov v lige za Urawu Red Diamonds. Ako vôbec prvého Japonca ho angažoval Wolfsburg. V majstrovskej sezóne 2008/09 nastúpil na 25 zápasov. Sté stretnutie v nemeckej najvyššej súťaži absolvoval 3. decembra 2011. Momentálne hráva za Eintracht Frankfurt.

Syn Japonca a Nemky sa narodil v New Yorku, vyrastal v Japonsku, základy futbalovej abecedy dostával od pätnástich rokov v juniorských celkoch Albirexu Niigata. V prvom tíme debutoval ako sedemnásťročný. Gotoku Sakai sa skúšal presadiť v Európe od 1. januára 2012, kedy ho angažoval Stuttgart. V ročníku 2012/13 získal v desiatich zápasoch cenné skúsenosti v pohárovej Európe, v tom čase dostával aj prvé pozvánky z reprezentácie. Súčasného zamestnávateľa Hamburg posilnil v roku 2015.

Yuya Kubo začínal v Kyoto Sanga, kde na 18 presných zásahov potreboval 66 vystúpení. V A-mužstve debutoval ešte ako študent strednej školy. Patril ku kľúčovým postavám tímu, ktorý si zahral vo finále Emperor’s Cupu 2011. Slovenskí fanúšikovia si ho môžu pamätať zo vzájomného dvojzápasu Young Boys Bern – Slovan Bratislava, ktorý sa uskutočnil v Európskej lige. Švajčiarsky klub ho kúpil 18. júna 2013. V lige tu dostal príležitosť 104-krát, využil ju na strelenie 26 gólov. V januárovom prestupovom termíne za rok 2017 menil dres, za 3,5 milióna eur prestúpil do Gentu. Belgická najvyššia súťaž mu sedí, v sedemnástich stretnutiach zaznamenal 11 gólov. Jedenásteho novembra 2016 sa premiérovo predstavil v reprezentácii.

Shinji Okazaki sa môže na medzinárodnej scéne pochváliť skvelou bilanciou: 110 zápasov a 50 gólov. V historických tabuľkách figuruje na treťom mieste, aby prekonal najlepšieho Kunishigeho Kamamota, musel by sa strelecky presadiť aspoň 31-krát. Tridsaťjedenročný ofenzívny hráč zažíva na klubovej úrovni najlepšie sezóny svojej kariéry, v ročníku 2015/16 sa pričinil o prvenstvo Leicestru v Premier League, v minulej sezóne urobil dobré meno ázijskému futbalu v Lige majstrov.

Dvadsaťdeväťročný stopér Maya Yoshida je odchovancom klubu Nagoya Gramphus, ďalšie futbalové kroky robil vo Venle, káder Southamptonu rozšíril 30. augusta 2012. Transfer sa uskutočnil za tri milióny libier. Debut na Ostrovoch si predstavoval asi inak, v lige jeho zamestnávateľ prehral s Arsenalom 1:6. Doteraz odohral 108 zápasov anglickej ligy, dosiahol štyri presné zásahy. Zúčastnil sa na olympiádach 2008 a 2012, odohral všetky zápasy na svetovom šampionáte v Brazílii. Celkovo nastúpil za Japonsko na 75 stretnutí, strelil v nich desať gólov.

Eiji Kawashima sa predstavil verejnosti v dobrom svetle na MS 2010, kde jeho krajina postúpila medzi 16 najlepších kolektívov. Tam síce v zápase s Paraguajom nepustil loptu za svoj chrbát, rozhodovalo sa v streľbách z pokutových kopov, kde mali presnejšiu mušku hráči súpera. Vynikol pri prvenstve na víťaznom ázijskom kontinentálnom šampionáte 2011. Za Japonsko celkovo odchytal 76 stretnutí. V FC Metz momentálne nemá miesto v základnej zostave, prvou voľbou trénera medzi tri žrde je Thomas Didillon.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova