Kolumbia

Dvadsaťpäťročný Miguel Borja sa v Európe zatiaľ nepresadil, pôsobenie v Livorne mu príliš nevyšlo. Po návrate na juhoamerický kontinent sa rozohral do fantastickej formy. V Santa Fé dosiahol v 33 vystúpeniach 10 presných zásahov, v Cortuluá potreboval na 19 presných zásahov iba 21 vystúpení. V Atletico Nacional prispel k triumfu v Pohári osloboditeľov 2016, momentálne bojuje o miesto v základnej zostave v Palmeirase. V kolumbijskej reprezentácii iba začína.

Stopér Jeison Murillo sa zaskvel na Copa America 2015, kde ho vyhodnotili za najlepšieho mladého hráča, umiestnil sa aj v ideálnej jedenástke podujatia. V reprezentácii má momentálne bilanciu 25 duelov a jeden gól. Dvadsaťpäťročný rodák z Cali strávil celú doterajšiu klubovú kariéru v Európe. Ako 18-ročný sa upísal pre Udine, prvé skúsenosti v profesionálnom futbale získaval na hosťovaní v Granada, v rezervnom tíme. Po prestupe do tohto tímu si vybojoval miesto v základnej zostave, keď ho stratil, hosťoval v Cádize a v Las Palmas. Momentálne ako hráč Interu Miláno hosťuje vo Valencii.

K pilierom defenzívy momentálne patrí Frank Fabra. Vyrastal v Envigado FC, kde aj v roku 2010 nastúpil na prvý profesionálny zápas. Odohral tu štyri ročníky, potom hosťoval v Deportive Cali, kde sa uplatnil a zaujal predstaviteľov Independiente Medelín. Transfer sa realizoval v roku 2015, v ktorom aj odohral prvý zo súčasných 17 medzištátnych zápasov. Vyniká silou, v defenzívnom súboji je prakticky neprekonateľný. V súčasnosti hráva za Bocu Juniors.

Santiago Arias je odchovancom mládežníckej akadémie tímu La Equidad, z ktorého aj po dobrých výkonoch v kolumbijskej reprezentačnej dvadsiatky prestúpil do Sportingu Lisabon. Absolvoval tu 28 vystúpení v rezerve, v portugalskej najvyššej súťaži dostal v drese A-mužstva príležitosť sedemkrát. Pred ročníkom 2013/14 vystužil káder PSV Eindhoven. Nedávno prekročil métu sto vystúpení v holandskej lige, dvakrát (2014/15 a 2015/16) vybojoval majstrovský titul. V reprezentácii má na konte 38 duelov, na MS 2014 odohral tri zápasy.

Dvadsaťdeväťročný David Ospina bol brankárskou jednotkou na svetovom šampionáte v Brazílii, prvou voľbou trénera bude pravdepodobne aj na turnaji v Rusku. Od premiéry, ktorú absolvoval pri prehre s Uruguajom v roku 2007, už stihol zozbierať na medzinárodnej scéne 81 zápasov. Klubovú kariéru štartoval v Atleticu Nacional, pred ročníkom 2008/09 ho za dva milióny kúpilo Nice. Skvelým spôsobom tu nahradil Huga Llorisa, čoskoro posadil na lavičku náhradníkov Lionela Letiziho, až do prestupu do FC Arsenal, chytával pravidelne.

Trinásty tím klasifikácie FIFA sa spolieha na jeho režisérske schopnosti. Stredopoliar Abel Aguilar začínal 102 ligovými vystúpeniami za Deportivo Cali, keď figuroval v kádri Udine, odvádzal dobré služby na hosťovaniach v Xereze, Zaragoze, v Deportive La Coruna a v Hércules CF. Francúzsku ligu si vyskúšal v Toulouse, portugalskú v Belenenses, momentálne opäť hráva za Deportivo Cali. V reprezentácii odohral so sedemgólovou bilanciou 68 stretnutí.

Teofilo Gutierrez dosahuje na klubovej úrovni približne v každom druhom vystúpení gól, v reprezentácii potreboval na 15 presných zásahov 51 duelov. Blysol sa v kvalifikácii MS 2014, k postupu na záverečný turnaj do Brazílie prispel piatimi gólmi. Ľahko sa vie dostať do zakončenia, v ňom dosahuje vysokú percentuálnu úspešnosť, šance vie aj vytvoriť. K najväčším úspechom svojej kariéry zaraďuje triumf na Copa Libertadores 2015, úspech dosiahol s River Plate Buenos Aires. Presadil sa aj v Európe, dobré služby odvádzal v Trabzonspore a v Sportingu Lisabon, momentálne ho zamestnáva Atletico Junior.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova