Kórea

Ja Cheol Koo začínal v Jeju United. Keď sa vystrábil zo zranení, rozohral sa do formy, ktorá oslovila niekoľko európskych klubov, záujem prejavil aj Blackburn, vybral si Wolfsburg. Dres menil 30. januára 2011. O rok neskôr odišiel na hosťovanie, kde za Augsburg dosiahol v pätnástich vystúpeniach päť presných zásahov, čím výrazne prispel k zotrvaniu medzi nemeckou ligovou elitou. K najlepším v mužstve patril aj v ročníku 2012/13. Za Wolfsburg nastúpil celkovo na 32 ligových stretnutí, v ktorých sa mu nepodarilo skórovať. Ďalšie futbalové kroky robil v Mainzi, od 31. augusta pôsobí v Augsburgu. Dvadsaťdeväťročný stredopoliar si piatimi gólmi vybojoval titul najlepšieho kanoniera na kontinentálnom šampionáte Ázie 2011, celkovo v reprezentácii zaznamenal v 65 vystúpeniach 19 presných zásahov. Na MS 2014 viedol mužstvo ako kapitán.

Najviac (31) štartov má spomedzi brankárov na konte Seung Gyu Kim. Vyniká hlavne neskutočne rýchlymi reflexami. Dvadsaťsedemročný rodák z Ulsanu figuroval v kádri Ulsanu Hyundai od roku 2006, prvé vystúpenie v A-mužstve zaknihoval až v roku 2008. Celkovo tu odchytal 110 ligových zápasov. Od roku 2016 skúša šťastie v zahraničí, hráva za Vissel Kobe. V reprezentácii debutoval 14. augusta 2013, pri bezgólovej remíze s Peru. Na MS 2014 najprv v prvých dvoch zápasoch dostal prednosť Sung Ryong Jung, objavil sa na ihrisku až v poslednom vystúpení, pri prehre s Belgickom.

Chung Yong Lee bol jedným z tých, ktorých v procese omladzovania vytiahol do prvého tímu FC Soul tréner Kwang Rae Cho. Pomohol mu príchod Senola Gunesa na lavičku, po ňom sa stal oporou tímu. Keď prerástol rozmery tunajšieho futbalu, posilnil Bolton. Transfer sa skompletizoval 29. júla 2009, za 2,2 milióna libier. V prvej sezóne ho vyhodnotili za najlepšieho hráča klubu. Po MS 2010 rokoval o jeho možnom prestupe FC Liverpool. Pred ročníkom 2011/12 si v prípravnom zápase zlomil nohu, vynechal tak deväť mesiacov. V máji 2012 sa dohodol na ďalšom dlhodobom kontrakte. Od ďalšieho pôsobenia v Boltone ho neodradil ani zostup z Premier League, až 2. februára 2015 sa do najvyššej súťaže vrátil, angažoval ho Crystal Palace. V 78 vystúpeniach v národnom výbere dosiahol osem gólov.

Keun Ho Lee rozbiehal kariéru v rezerve Incheonu United, hernými zručnosťami upútal Byung Joo Byuna, ktorý ho podpísal pre Daegu FC. Patril k najlepším strelcom, čo mu otvorilo dvere do reprezentácie. Hrával aj za Jubilo Iwata, Gamba Osaka, Ulsan Hyundai, Sangju Sangmu, El Jaish, Jeonbuk Hyundai a Jeju United, momentálne nosí dres tímu Gangwon FC. V januári 2009 u neho neuspel s ponukou Blackburn Rovers. Za rok 2012, v ktorom vyhral s Ulsanom ázijskú Ligu majstrov, sa stal najlepším futbalistom Ázie. V národnom výbere má bilanciu 84 vystúpení a 19 presných zásahov.

Dong Won Ji sa prepracoval do A-mužstva Chunnam Dragons v novembri 2009. Steve Bruce, tréner Sunderlandu, pozorne sledoval jeho prvé futbalové kroky v rodnej krajine a v reprezentácii a v júni 2011 ho angažoval. Hoci 189 cm vysoký útočník bojoval čo mu sily stačili, udomácniť v zostave sa nedokázal, čakal sa od neho väčší gólový nástrel, ako dva presné zásahy v 24 ligových vystúpeniach. Nový tréner Martin O’Neill s ním vôbec nerátal. V Augsburgu zaznamenal 70 vystúpení v bundeslige. Reprezentoval 47-krát, strelil 11 gólov.

Tridsaťjedenročný Joo Ho Park sa nedávno vrátil do rodnej krajiny, posilnil Ulsan Hyundai. Najprv s Kashimou Antlers vybojoval ligové prvenstvo v sezóne 2009, s Bazilejom oslavoval v ročníkoch 2011/12 a 2012/13 majstrovské tituly. V júli 2013 sa dohodol s Mainzom, odvádzal tu dobré služby, naopak, pri ďalšom pôsobení v Nemecku, sa v Borussii Dortmund presadiť nedokázal. Rodák zo Soulu je použiteľný v strede poľa alebo na ľavom kraji obrannej formácie. Prvý zo súčasných 34 zápasov v reprezentácii absolvoval 18. januára 2010.

Heung Min Son prišiel ako 16-ročný do mládežníckej akadémie Hamburgu, zaujal v prípravných zápasoch pred ročníkom 2010/11, čo znamenalo prvý profesionálny kontrakt. V 73 ligových zápasoch dosiahol 20 presných zásahov, potom v Leverkusene potreboval na 21 gólov 62 vystúpení v nemeckej najvyššej súťaži. Bayer ho kúpil za 10 miliónov eur, predal za 30 miliónov. V auguste 2015, pri príchode do Tottenhamu Hotspur, sa stal najdrahším futbalistom z Ázie. Na Premier League sa adaptoval pomalšie, v premiérovom ročníku skóroval iba štyrikrát, teraz sa už pravidelne objavuje v listinách strelcov. V tejto sezóne odohral sedem zápasov Ligy majstrov, strelil štyri góly. Dvadsaťpäťročný útočník absolvoval 63 duelov za Kóreu, 20-krát skóroval.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova