Levski Sofia

Rodák zo Skopje Gjoko Zajkov je alternatívou do stredu obrany. Je odchovancom FK Rabotnički Skopje, v lete 2012 sa stal profesionálom, čoskoro sa vypracoval na jedného z najlepších obrancov macedónskej ligy, čo si všimli v Rennes, 23. júna 2014 menil dres. Do základnej zostavy sa prebojovať nedokázal, hrával v rezervnom tíme. V Sportingu Charleroi najprv hosťoval, 1. júla 2016 podpísal prestupové lístky. Sedemnásťkrát reprezentoval Severné Macedónsko, premiérovo v júni 2016 v súperení s Iránom.

Stredopoliar Simeon Slavchev je dôležitou súčasťou mužstva. Vychoval ho Litex Loveč, v októbri 2010 odohral prvý zápas profesionálnej kariéry, v 52 ligových dueloch nastrieľal 15 gólov. Ďalšie futbalové kroky robil ako hráč Sportingu Lisabon na hosťovaniach v Apollone Limassol a v Lechii Gdansk. Azerbajdžanskú ligu okúsil počas pôsobenia v FK Karabach, dres Levski Sofia oblieka od 22. decembra 2019. V poslednom zápase kvalifikácie MS 2014 v súboji s Českom prvýkrát reprezentoval Bulharsko. Absolvoval 25 medzištátnych zápasov.

Nikolay Mihaylov je jednoznačnou prvou voľbou medzi tri žrde. V Levski Sofia sa stal profesionálom, už po odohraní 12 duelov ligy siahol po jeho službách Liverpool. Chcela ho vtedy aj Fiorentina. Pepe Reina ho do brány nepustil, uplatnil sa však na hosťovaní v FC Twente, potom podpísal prestupové lístky, celkovo odchytal 88 zápasov holandskej ligy. Počas pôsobenia vo Verone nedal o sebe výraznejšie počuť. V Turecku ho zamestnával Mersin, na Cypre Omonia Nikózia. Do PFC Levski Sofia sa vrátil 26. novembra 2018. V národnom výbere Turecka sa predstavil 39-krát.

Najznámejšou tvárou je Valeri Bojinov. Začínal v Lecce, s bilanciou 65 štartov a 16 presných zásahov. V januári 2005 menil v rámci Talianska klubovú adresu, angažovala ho Fiorentina. Dostal sa do takej forme, že ho zobral na hosťovanie Juventus Turín. Tretieho augusta 2007 vystužil káder Manchestru City, do základnej zostavy sa prepracovať nedokázal, kariéru reštartoval v Parme. Ďalšími jeho pôsobiskami boli Sporting Lisabon, Lecce, Hellas Verona, Vicenza, Levski Sofia a Ternana. Darilo sa mu v Partizane Belehrad, na 23 gólov potreboval 51 zápasov. V ročníku 2016/17 pomohol k majstrovskému titulu, v sezóne 2015/16 dvíhal nad hlavu Srbský pohár. Odvtedy nedal o sebe výraznejšie počuť. Bulharsko reprezentoval v rokoch 2004 až 2015, debutoval na európskom šampionáte v roku 2004, nastúpil na 43 duelov, šesťkrát skóroval. Dokáže obsadiť miesta krídelníka, podhrotového útočníka i zakončovateľa. V gólovej príležitosti sa nezvykne mýliť, samozrejmosťou je u neho stopercenté nasadenie.

Georgi Milanov je stredopoliar, ktorý radšej útočí ako bráni. Vychoval ho Litex Loveč, dvakrát sa zaslúžil o majstrovský titul, na 28 gólov potreboval 106 ligových štartov. Dvanásťkrát okúsil atmosféru pohárovej Európy. Presadil sa v CSKA Moskva, prišiel 5. júla 2013, v 99 dueloch najvyššej súťaže Ruska päťkrát skóroval. Bol pri dvoch majstrovských tituloch. Hosťoval v Grasshoppers. Dobré služby odvádzal pre Fehervar FC. Rok bol bez zamestnávateľa, potom sa 29. júla 2021 dohodol s Levski Sofia.

Ivan Goranov sa najlepšie cíti na ľavej strane obrany. Zdokonaľoval sa v Levski Sofia, po odohraní dvoch ligových duelov posilnil Beroe Stara Zagora. V ročníku 2012/13 dvíhal nad hlavu Bulharský pohár, v 35 ligových stretnutiach sa mu nepodarilo skórovať. Ďalším jeho pôsobiskom bol Litex Loveč, nastúpil na 39 zápasov. Dobré služby odvádzal pre Lokomotiv Plovdiv, potom sa do Levski Sofia vrátil. V 85 dueloch najvyššej súťaže Bulharska strelil štyri góly. Je hráčom Charleroi, v Levski Sofia je na hosťovaní. Sedemkrát reprezentoval Bulharsko.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova