Paulo Sousa

Trénerskú kariéru rozbiehal troma sezónami strávenými na lavičke portugalskej šestnástky. V novembri 2008 ho angažoval Queens Park Rangers, no už 9. apríla 2009 dostal výpoveď. Krátko nato, keď Roberto Martinez odišiel do Wiganu, prebral Swansea City. Nastúpil 23. júna 2009. Pričinil sa najlepšie umiestnenie za posledných 27 rokov, no aj tak to na účasť v baráži nestačilo, dohodol sa tak na ukončení spolupráce a angažoval ho Leicester. Odkoučoval iba 12 duelov.

Stoličný Belehrad je staré župné mesto s bohatou minulosťou. Žije tu 0,1 milióna obyvateľov. V polovici 18. storočia sa začal nový rozvoj mesta, súčasný obraz starého mesta vytvárajú barokové a klasicistické stavby, pokračoval aj v 19. storočí, keď pribudli prvé továrne, teraz sa tu vyrábajú televízory a rádiá. Je to významná cestná a železničná križovatka, medzi partnerské mestá patrí napríklad aj Bratislava, sídli tu FC Fehérvár. Jeho história siaha do roku 1941. Pýši sa troma ligovými prvenstvami, dvakrát vyhral Maďarský pohár. Vrcholom na medzinárodnej scéne je postup do finále Pohára UEFA 1984/85. Pekným úspechom je účasť vo skupinovej fáze Európskej lige v ročníkoch 2012/13 a 2018/19. Farbami sú modrá a červená. MOL Aréna Sóstó je dejiskom domácich duelov. Prezidentom je István Garacsi. Zo slovenských futbalistov tu pôsobili Tomáš Tujvel, Pavol Ďurica a Tomáš Medveď. Paulo Sousa sa tu ako tréner zviditeľnil, odkoučoval 88 duelov, z toho 52 víťazne. V sezóne 2011/12 oslavoval majstrovský titul.

V Maccabi Tel Aviv sa mu tiež darilo. Prišiel 12. júna 2013, predtým ho oslovili aj z New York Red Bulls. Spoliehal sa strelecké schopnosti Erana Zahaviho, ktorý sa 29 gólmi veľkou mierou zaslúžil o majstrovský titul. Najlepším brankárom v izraelskej lige bol vtedy Juan Pablo. Vynikajúco hrala obrana, tvorili ju Shiran Yeini, Carlos Garcia, Omri Ben Harush a Eitan Tibi. Dobré služby odvádzali aj Rade Prica, Gal Alberman, Mahadan Radi a Nikola Mitrovič. Z ligového prvenstva sa tešil aj počas pôsobenia v FC Bazilej. Od 21. júna 2015 do 6. júna 2017 kormidloval Fiorentinu, s bilanciou 43 výhier, 25 remíz a 27 prehier, uplatnil sa, nadobudol cenné skúsenosti. Potom ako sa Fabio Cannavaro vrátil do Guangzhou Evergrande, nahradil ho v FC Tianjin Quanjian. Ďalšie kroky trénerskej kariéry robil v FC Girondins Bordeaux. Desiateho augusta 2020 dostal výpoveď, 21. januára 2021 ho angažovalo Poľsko. Nedávno sa dohodol s Flamengom.

V Benfice Lisabon prešiel mládežníckou akadémiou, v roku 1989 podpísal prvý profesionálny kontrakt. Stredopoliar, ktorý radšej bránil ako útočil, odohral 86 ligových duelov, raz skóroval. Paulo Roberto Falcao bol hráč, ktorý ho najviac pripomínal hernými zručnosťami. Vynikal schopnosťou získať loptu a založiť rýchly protiútok. Nadštandardná bola jeho prihávka na väčšiu vzdialenosť. V sezóne 1990/91 sa podieľal na majstrovskom titule. V ročníku 2012/13 dvíhal nad hlavu Portugalský pohár. V lete 2013 menil v rámci mesta Lisabon klubovú adresu, angažoval ho Sporting. Ozdobou tímu bol záloha, kde ho fantastickým spôsobom dopĺňali Luis Figo a Krassimir Balakov. Preslávil sa v Juventuse Turín. Double zo sezóny 1994/95 umocnil prvenstvom v Lige majstrov v nasledujúcej sezóne. V Borussii Dortmund bola s jeho výkonmi spokojnosť, aj keď nemal isté miesto v úvodnej jedenástke. Pomohol k triumfu v Lige majstrov v edícii 1996/97. Tri sezóny strávil v milánskom Internazionale, zozbieral 31 ligových štartov, hosťoval v Parme. V Grécku hrával za Panathinaikos, v Španielsku za RCD Espanyol. Bol súčasťou mužstva, ktoré vyhralo MS 1989 dvadsaťročných, v A-mužstve Portugalska absolvoval 51 zápasov. Premiéru zažil 16. januára 1991 pri remíze so Španielskom. Zúčastnil sa na európskych šampionátoch v rokoch 1996 a 2000, MS 2002 presedel na lavičke náhradníkov. V medzištátnom zápase sa strelecky nepresadil.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova