Poľsko

Tridsaťročný stredný obranca Kamil Glik sa výrazne pričinil o postup Poľska na ME 2016, nesklamal ani na záverečnom turnaji vo Francúzsku. Dominuje v osobných súbojoch. Najprv skúšal neúspešne šťastie v zahraničí, potom sa v auguste 2008 dohodol na dlhodobej spolupráci s tímom Piast Gliwice. Výrazný futbalový pokrok zaznamenal v Bari pod vedením Giampiera Venturu. Pred príchodom do AS Monaco odohral 154 ligových zápasov za FC Turín. Má aj nemecké občianstvo.

Kamil Grosicki je stredopoliar, ktorý radšej útočí ako bráni. Je odchovancom futbalu v Štetíne, v roku 2007 posilnil Legiu Varšava, pred odchodom do zahraničia hrával aj za Jagielloniu Bialystok. V Sivasspore a v Rennes patril do základnej zostavy, momentálne patrí k najlepším v Hull City. V 28 vystúpeniach v reprezentácii strelil 12 gólov.

Vynikajúce meno poľskému futbalu v Taliansku robí 23-ročný stredopoliar Piotr Zielinski, 31-násobný reprezentant. Už keď hrával v doraste Zaglebia Lubin, zaujímali sa o jeho služby FC Liverpool, Bayer Leverkusen či Feyenoord Rotterdam. S A-mužstvo trénoval už od pätnástich rokov, tesne pred dovŕšením plnoletosti prestúpil do Udine. Tu odohral 19 ligových duelov, na hosťovaní v Empoli nastúpil na 63 stretnutí. SSC Neapol posilnil za 16 miliónov. Aj jeho dvaja bratia sú profesionálnymi futbalistami.

Slawomir Peszko si vybojoval angažmán v 1. FC Kolín nad Rýnom výkonmi v Lechu Poznaň, kde sa stal v ročníku 2009/10 poľským šampiónom. Ako chutí futbal na Ostrovoch, si vyskúšal na hosťovaní vo Wolverhamptone, vyžiadal si ho tam Stale Solbakken. Od sezóny 2015/16 nosí dres Lechie Gdaňsk. Hráva v strede poľa, za Poľsko nastúpil na 43 stretnutí, prvýkrát dres národného výberu obliekol 19. novembra 2008 pri víťazstve so Severným Írskom. V nominácii na ME 2012 po konflikte s koučom Franciszekom Smudom nefiguroval.

Na ME 2016 sa zviditeľnil stopér Michal Pazdan. Bol najväčšou oporou defenzívy Poliakov, ktorá vo Francúzsku v štyroch vystúpeniach dostala iba jeden gól. Zažiaril najmä v prvom zápase pri bezgólovej remíze s Nemeckom, kedy sa aj tešil z ocenenia pre najlepšieho hráča zápasu. Po turnaji, na ktorom sa stal národným hrdinom, po ňom zatúžili viacerí účastníci Premier League, zatiaľ však hrával iba v Poľsku. Do Legie Varšava prišiel v lete 2015 z Jagiellonie Bialystok.

Lukasz Piszczek je účastníkom posledných troch európskych šampionátov, najcennejší dres obliekol 54-krát. Kariéru rozbiehal ako útočník, keď sa stal najlepším strelcom na ME devätnásťročných, angažovala ho Hertha Berlín, no ihneď ho poslala rozohrať sa do tímu Zaglebie Lubin. Tu sa podieľal na ligovom prvenstve v sezóne 2006/07. Najvyššiu súťaž vyhral aj v Nemecku, v ročníkoch 2010/11 a 2011/12, na súčasnom pôsobisku, v Borussii Dortmund. Teraz najčastejšie nachádza miesto v zostave na poste pravého obrancu.

Jakub Blaszczykowski by mohol ohroziť 102-zápasového rekordéra v počte vystúpení  v poľskej reprezentácii Michala Žewlakowa. Momentálne má na konte 97 medzištátnych zápasov. Medzníkom v jeho kariére bol prestup z Wisly Krakov do Borussie Dortmund, kde zozbieral takmer dvesto vystúpení v bundeslige, dvakrát oslavoval ligové prvenstvo. Momentálne nosí dres Wolfsburgu. V rokoch 2008 a 2010 preberal ocenenie pre najlepšieho poľského futbalistu.

Arkadiusz Milik je veľkým fanúšikom Manchestru United, jeho snom je hrávať zaň. Vzorom mu je Cristiano Ronaldo. Už ako šestnásťročný absolvoval skúšky v Readingu a v Tottenhame Hotspur, no nakoniec sa rozhodol začať v rodnej krajine, v Katoviciach. V kvalifikácii ME 2015 dvadsaťjedenročných zaznamenal deväť presných zásahov. Jedenásteho októbra 2014 prispel jeho gól k ukončeniu 19-zápasovej šnúry Nemecka bez prehry v majstrovských medzištátnych zápasoch. Na ME 2016 bol autorom jediného gólu v zápase so Severným Írskom. V reprezentácii dosiahol 12 presných zásahov, z toho deväťkrát sa strelecky presadil v rokoch 2014 a 2015. Dopláca na fakt, že Poliaci často nastupujú s jediným útočníkom a na tomto mieste skvele funguje osvedčený Robert Lewandowski.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova