Pred 20. kolom

Udalosťou posledných dní bol návrat Vlastimila Petrželu. Rodák z Prostějova, bývalý hráč SK Prostějov, Sigmy Olomouc, RH Cheb a Slavie Praha, dvojnásobný reprezentant prebral trénerské povinnosti v Zlíne. S trénovaním začínal v Slavii, v rokoch 1986 až 1987, na lavičku tohto klubu sa vrátil v roku 1990, vydržal tu dve sezóny. Potom tri ročníky viedol Liberec, prvú trofej – Český pohár 1995/96 – vybojoval s pražskou Spartou. Šesť rokov vydržal kormidlovať Bohemians, zato Mladú Boleslav viedol iba krátky čas, prikývol na prvé pôsobenie v zahraničí, keď sa dohodol so Zenitom Petrohrad, kde strávil roky 2002 až 2006, potom sa vrátil domov, aby prebral Sigmu Olomouc. Ďalšie cenné skúsenosti nadobudol ako tréner Neftči Baku, postaral sa o vzostup Viktorie Žižkov. Na Slovensku sa v dobrom svetle predstavil v Michalovciach. Po dvojročnej prestávke sa dohodol s Vlašimom, v rokoch 2016 až 2017 viedol Baník Ostrava. Zlínu vstup do odvetnej časti nevyšiel, v troch zápasoch získal iba bod za domácu remízu s Duklou Praha. Prvou úlohou Vlastimila Petrželu bude pravdepodobne spevniť defenzívu, v doterajšom priebehu súťaže mužstvo dostalo 32 gólov. V 20. kole sa Zlín predstaví v Tepliciach, ktoré tiež ešte na jar nevyhrali, získali tiež iba bod, za domácu remízu s Baníkom Ostrava. V prvom vzájomnom zápase uspel po výsledku 2:0 Zlín.

Karviná patrí k účastníkom českej najvyššej súťaže, ktorí disponujú najnižším rozpočtom. Jediným cieľom klubu je preto zotrvanie v medzi českou ligovou elitou, zatiaľ sa mu to darí, po 19. kole mužstvo figuruje v strede tabuľky na 9. mieste. Mužstvo sa opiera o góly Tomáša Wágnera, 27-ročného rodáka z Praha. V tomto ligovom ročníku sa presne trafil sedemkrát. Silovo vynikajúco pripravený futbalista vyniká výberom miesta v pokutovom území súpera a citom na zakončenie. Kariéru rozbiehal v 1. FK Příbram, kde v 57 zápasoch dosiahol 15 presných zásahov. V silnej konkurencii v Plzni sa nestratil, no nedokázal sa udomácniť v základnej zostave a tak sa vrátil na hosťovanie do 1. FK Příbram, neskôr sa slušne rozstrieľal na ďalšej pôžičke v Mladej Boleslavi, kde sa desaťkrát objavil v streleckej listine. Na súčasné pôsobisko prišiel z Jablonca. V kategórii do 21 rokov dosiahol v jedenástich vystúpeniach šesťgólový nástrel, v seniorskej reprezentácii ešte šancu nedostal. V klube robia dobré meno slovenskému futbalu Marek Janečka, Peter Štepanovský a Patrik Le Giang. Zverenci Josefa Muchu sa cez víkend predstavia doma proti Sparte s cieľom vrátiť Pražanom prehru z jesennej časti.

V „šesťbodovom“ súboji z pohľadu boja o záchranu Brno privíta Mladú Boleslav. Zbrojovka v minulom kole milo prekvapila svojich priaznivcov, keď uhrala remízu na pôde Sparty Praha. V tomto ročníku Brnu nefunguje podľa očakávania ofenzíva, strelecky sa jeho hráči presadili iba 14-krát. Chýbajú góly Jakuba Řezníčka, ktorý v minulom súťažnom ročníku dosiahol sedem presných zásahov, všetko teda ostalo na pleciach Milana Škodu, ktorý v sezóne 2016/17 zaznamenal desať gólov a v tomto ročníku bol úspešný už v piatich prípadoch. Oporou defenzívy je 30-ročný Petr Pavlík, 30-ročný rodák z Opavy, odchovanec Ostravy. Taktický vyspelý stopér bol členom úspešnej partie, ktorá sa postarala o najlepšie výsledky Senice v celej klubovej histórii, dve druhé miesta v najvyššej súťaži (2010/11 a 2012/13), dve finálové účasti v Slovenskom pohári (2011/12 a 2014/15). Po krachu futbalu na Myjave sa vrátil domov, odvtedy oblieka dres Zbrojovky. Vedenie majstra zo sezóny 1977/78 sa spolieha na služby trénera zo Slovenska. Roman Pivarník zažil úspešnú hráčsku kariéru v Dukle Praha, v Olomouci a v Rapide Viedeň, darí sa mu aj ako trénerovi. Naposledy to dokázal výsledkami v Bohemianse či vo Viktorii Plzeň. Mladá Boleslav ťahá sériu šiestich ligových prehier, na jar ešte neskórovala. Mužstvo sa nevie spamätať z odchodu Jana Chramostu, ktorý bol dlhodobo lídrom ofenzívy. V 6. kole vo vzájomnom zápase uspela Mladá Boleslav.

Slavia Praha buduje mužstvo, ktoré by malo byť konkurenciaschopné s najlepšími európskymi celkami. Keď Slavia v tomto ročníku strácala na vedúcu Plzeň už 14 bodov a nedarilo sa jej ani v skupinovej fáze Európskej ligy, vedenie tímu pristúpilo k trénerskej rošáde: Jaroslava Šilhavého vystriedal Jindřich Trpišovský. „Na pôsobenie v Slavii sa neskutočne teším. Vnímam, že idem do najstaršieho českého klubu s obrovskou fanúšikovskou základňou. Spoločne môžeme byť úspešní, pre tento cieľ chcem dennodenne pracovať. Cítim veľký záväzok k ľuďom, ktorí prichádzajú na štadión, sú pre nás najdôležitejší. Venujú nám čas i peniaze. Pre mňa je prvoradé, aby sme im odovzdávali len tú najlepšiu prácu, aby mohli byť na nás hrdí,“ uviedol pri nástupe do funkcie tréner, ktorý nemá za sebou kariéru profesionálneho hráča. Štyridsaťdvaročný rodák z Prahy rozbiehal trénerskú kariéru v SK Horní Měcholupy, pokračoval vo Viktorii Žižkov, od augusta 2017 sedel na lavičke Slovana Liberec. Uhral tu 52 víťazstiev, 22 remíz, 32-krát zaznamenal prehru. Pri súčasnej forme Plzne bude preňho nesmierne náročnou úlohou obhájiť majstrovský titul, no účasť v pohárovej Európe by mu nemala v žiadnom prípade ujsť. S cieľom, aby odovzdával skúsenosti mladším, angažovala Slavia Dannyho. Tridsaťštyriročný rodák z Venezuely debutoval v portugalskej najvyššej súťaži 1. októbra 2001, po sľubných začiatkoch prestúpil za dva milióny eur do Sportingu Lisabon. Najlepšie časy zažil v Rusku. Dynamo Moskva vsadilo v roku 2005 na trojicu Portugalčanov, spolu s ním vystužili káder aj Maniche a Derlei. V roku 2008 bol pri druhom ligovom mieste svojho zamestnávateľa vyhlásený za najlepšieho hráča súťaže, čo znamenalo prestup do Petrohradu a pozvánku do národného výberu Portugalska. Tréner Zenitu Dick Advocaat ho považoval za najlepšieho stredopoliara pôsobiaceho v Rusku. Trikrát vybojoval majstrovský titul, v 177 ligových vystúpeniach 52-krát skóroval, v pohárovej Európe mal bilanciu 60 duelov a 13 gólov. Do roku 2016 nastúpil na 38 medzištátnych zápasov. Na premiérový presný zásah v českej najvyššej súťaži stále čaká Miroslav Stoch, v doterajších štrnástich absolvovaných dueloch skórovať nedokázal. Príležitosť bude mať v domácom súboji s Olomoucom, na jeseň vo vzájomnom zápase sa zrodila remíza.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova