Pred 26. kolom

Pre Baník Ostrava je každý zápas v tejto fáze sezóny existenčný. Nováčik súťaže je spolu s Brnom najvážnejším kandidátom na zostup. V 26. kole nebude mať trojnásobný ligový majster pred sebou jednoduchú úlohu, privíta Spartu Praha. Tá pod trénerským vedením Pavla Hapala ešte neprehrala. Baník sa nedávno rozhodol uskutočniť trénerskú rošádu, Radima Kučeru nahradil Bohumil Pánik, ktorý v ostravskom klube prežil osem rokov a v minulej sezóne priviedol Zlín k prvenstvu v českej pohárovej súťaži. Prvý tohtosezónny vzájomný zápas v Prahe patril Sparte, vyhrala 3:2. Zdá sa, že Sparta konečne našla lídra stredovej formácie, mal by ním byť Guelor Kanga. Dvadsaťsedemročný skvele atleticky pripravený hráč herne prevyšuje rozmery českej súťaže, prakticky vo všetkých smeroch. Na prvom zahraničnom pôsobení v FK Rostov dvíhal nad hlavu Ruský pohár 2013/14, v ruskej lige zaznamenal 70 vystúpení. V júli 2016 sa dohodol s CZ Belehrad, vo výbornom svetle sa predstavil v prvej polovici tejto sezóny v pohárovej Európe. Od príchodu do Prahy si sľubuje získať ďalšiu hernú prax, ktorá by mu pomohla vybojovať si ešte pevnejšie miesto v reprezentácii Gabonu. Doteraz absolvoval 34 štartov v národnom výbere. Ako posila sa osvedčil aj Bogdan Vatajelu, expert na zahrávanie štandardných situácií. Dvadsaťštyriročný Rumun síce figuruje v širšom kádri reprezentácie, no šancu ešte nedostal. Predtým hrával za národné výbery do 17 a 19 rokov. Dokáže spoľahlivo obsadiť posty ľavého obrancu i stredopoliara. V Steaue vyrastal v mládežníckej akadémii, za rezervu hrával od roku 2010. Do CSM Ramnica Valcea prestúpil dostať viac priestoru na ihrisku. Prakticky okamžite po príchode do Metalulu Resita preberal kapitánske povinnosti, rozohral sa do formy, ktorá oslovila Sunderland a Watford. Od januára 2014 napĺňal trojročný kontrakt s Universitateou Craiova. Prispel k postupu do najvyššej súťaže, aj tu sa stal lídrom. Najúspešnejší český klub do jeho príchodu investoval 1,4 milióna eur.

Mladá Boleslav cestuje do Jihlavy, ktorá potrebuje body ako soľ. Hrá o záchranu. Diváci by mohli vidieť v akcii možného účastníka svetového šampionátu. Aleksandar Susnjar figuruje v širšom kádri Austrálie. Dvadsaťdvaročný vysoký stopér má už za sebou pôsobenia v tímoch Ekranas, FK Dolni Srem, Lietava Jonava a Gas Metan Medias. Prvým jeho zamestnávateľom v Česku boli Teplice, do národného výberu sa prebojoval až výkonmi v Mladej Boleslavi. Kouč Josef Weber dôveruje v obrannej formácii nášmu Lukášovi Pauschekovi, 25-ročnému rodákovi z Bratislavy. Bývalý hráč ŠK Slovan Bratislava a Bohemiansu Praha nastupuje na pravej strane defenzívnej štvorice, prvý z piatich duelov za Slovensko odohral v roku 2012, za čias Michala Hippa a Stanislava Grigu. V bráne dostal osemkrát šancu ďalší Slovák – Martin Polaček. Mladá Boleslav pomerne dobre bráni, slabšie je to už s útočnou fázou. Najlepším strelcom je šesťgólový Austrálčan afrického pôvodu Golgol Mebrahtu, ktorý má celkovo na súčasnom pôsobisku v lige bilanciu 35 duelov a 14 presných zásahov. Ide o legionárčenie 27-ročného útočníka, predtým hrával za Brisbane Strikers, Gold Coast United, Melbourne Heart a Western Sydney Wanderers.

Slavia je v domácom zápase so Slováckom favoritom. Predvádza atraktívny futbal, dosahuje solídne výsledky. V posledných zápasoch si opäť obúva strelecké kopačky Miroslav Stoch. Výkonmi si pýta návrat do slovenskej reprezentácie, za ktorú odohral 55 zápasov. Dvadsaťosemročný rodák z Nitry patrí momentálne k tomu najlepšiemu, čo ponúka najvyššia súťaž v Česku. Hráč, ktorého vzormi sú Ronaldinho a Ronaldo, uprednostnil ponuku z Prahy pred pôsobením vo Španielsku, Rusku a vo Francúzsku a zdá sa, že urobil dobre. “Veľmi sa teším. Slavii chcem pomôcť k obhajobe titulu. Navyše, je tu veľká šanca, že sa môžeme dostať do Ligy majstrov. Ešte som nehral hlavnú fázu Ligy majstrov, snáď sa to podarí tento rok. Nikdy som nemal problém zvyknúť si v novom tíme. Dúfam, že aj tu do mužstva rýchlo zapadnem. Mám blízko aj k českej lige, ktorú som sledoval. Snáď budeme ja i klub spokojní,” povedal po príchode z Fenerbahce, za ktorý odohral 84 stretnutí ligy, v ktorých dosiahol 14 gólov. V sezóne 2010/11 vyhral tureckú najvyššiu súťaž, bol to jeho druhý majstrovský titul, prvý získal v Twente Enschede v ročníku 2009/10. Z ligového prvenstva sa tešil aj na hosťovaní v Al Ain v ročníku 2014/15. Gólom v semifinále proti Mladej Boleslavi pomohol svojmu zamestnávateľovi do finále pohára. „Sme nesmierne šťastní, pretože Slavia čakala na finálovú účasť 16 rokov, čo je naozaj dlhá doba. Ako sa hovorí, posledný krok býva najťažší a tak to určite bude aj teraz. Je jedno, či sa proti nám postaví Zlín alebo Jablonec, ak chceme pohár vyhrať, musíme zdolať každého,“ povedal na svojej oficiálnej stránke skvele technicky vybavený stredopoliar, ktorý sa prezentoval ďalšou futbalovou lahôdkou. „Bola to štandardka. Sranda je, že sme to vôbec nenacvičovali. Bolo to také spontánne, traja sme sa postavili k lopte a povedali si, čo urobíme. Nakoniec to vyšlo úplne perfektne.“ Spoluprácu si viackrát verejne pochválil aj tréner Slavie Trpišovský, ktorý vyzdvihol pri Miroslavovi Stochovi zlepšené fitness dáta a celkovo účelnejší herný prejav. „Trénerove slová ma tešia, samozrejme. Chvíľku mi trvalo, kým som zistil, čo odo mňa chce. Zlepšuje sa to od zápasu k zápasu. Mávame dlhé videoanalýzy zo zápasov, kde mi veľakrát vyčítali veci, ktoré som mohol v danej situácii urobiť lepšie. Poučil som sa z toho. Prišiel nový tréner, ktorý toho veľa zmenil a hráme iný futbal, ako sme hrali. Je síce náročný na fyzičku, ale tak sa dneska hrá. Je to účelné, hoci, samozrejme stále nie ideálne z našej strany, ale zlepšujeme sa a bol by som rád, keby si tú formu načasujeme čo najlepšie na záver sezóny a potom uvidíme, ako to dopadne.“ Ako sám tvrdí, na ihrisku sa cíti výborne. „Myslím si, že to všetko pramení zo zimnej prípravy, ktorá bola dlhá a naozaj náročná. Azda najťažšia, akú som doteraz zažil. Nabehali sme toho skutočne dosť. A teraz z toho ťažíme, ako ja, tak aj celé mužstvo.“

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova