Roberto Martinez

Tretieho augusta 2016 sa v belgickom národnom výbere uskutočnila posledná trénerská rošáda, odišiel Marc Wilmots, prišiel rodák zo španielskeho mesta Balaguer. Nezačal najlepšie, prehrou so Španielskom. Belgicko sa stalo prvou európskou krajinou, ktorá sa kvalifikovala na MS 2018, na svetovom šampionáte v Rusku dosiahlo historicky najlepší výsledok. Lukaku a spol. vybojovali bronz. V rebríčku FIFA sa Belgicko dostalo v septembri 2018 na prvé miesto. Belgičania na posledných ME nesklamali, vyhrali základnú skupinu, vo štvrťfinále však nestačili na Taliansko. Roberto Martinez odkoučoval 64 zápasov, z toho 50 víťazne.

Bol stredopoliar, ktorý radšej bránil ako útočil. V Zaragoze hrával oveľa viac za rezervný tím ako za A-mužstvo. Potom sa vrátil do CF Balaguer, s dvojgólovou bilanciou odohral 19 stretnutí. Do Wiganu ho chcel David Whelan, dres menil 25. júla 1995, na súpiske mužstva figurovali jeho krajania Jesus Seba a Isidro Diaz. V premiérovej sezóne ho vyhodnotili za najlepšieho hráča klubu, dostal sa do ideálnej jedenástky súťaže. V ročníku 1996/97 sa zaslúžil o treťoligový triumf. Opäť sa umiestnil v najlepšej zostave. Odmenou za dobré výkony mu bol finančne vylepšený kontrakt. Zaznamenal 187 štartov a 17 presných zásahov. V júli 2001 posilnil Motherwell. V 16 vystúpeniach neskóroval. V FC Walsall nedal o sebe výraznejšie počuť. Keď obliekal dres Swansea City, o jeho mieste v úvodnej jedenástke sa nepochybovalo. Prišiel v januári 2003. Čoskoro ho povýšili na kapitána, potom uprednostnil predĺženie spolupráce pred ponukami z lepších klubov. Kenny Jackett najprv preferoval iných, no Roberto Martinez si návrat do úvodnej jedenástky vybojoval. Celkovo odohral 122 zápasov. Chester City je klub, kde kariéru zavŕšil.

Vo Swansea začal s trénovaním. Mužstvo prebral 25. februára 2007. V prvých 11 odkoučovaných dueloch iba raz pocítil trpkosť prehry. Dostal sa do baráže o účasť v druhej najvyššej súťaži Anglicka, tam nestačil na Blackpool. Za október 2007 preberal cenu pre najlepšieho trénera tretej ligy. Darilo sa mu, v apríli 2008 podpísal novú pracovnú zmluvu. Po 24 rokoch si jeho zamestnávateľ zahral v druhej najvyššej súťaži, aj jeho zásluhou. Prechod do kvalitnejšej súťaže bez problémov zvládol. Ako rástol jeho kredit, ostro kritizoval hráčov, ktorí odišli z klubu za lepšími podmienkami. V júni 2009 ho oslovili Celtic Glasgow i Wigan. Zaznamenal 63 výhier, 37 remíz, 25-krát prehral, potom sa vrátil do Wiganu, pôsobil tu od 15. júna 2009 do 5. júna 2013. V máji 2012 o ňom uvažoval FC Liverpool. V ročníku 2012/13 síce dvíhal nad hlavu Anglický pohár, no nedokázal zabrániť zostupu z najvyššej súťaže v tej istej sezóne.

Everton založili v roku 1878, iba štyri sezóny nehral klub sídliaci v meste Liverpool v najvyššej súťaži Anglicka. Päťkrát sa tu oslavovalo prvenstvo v Anglickom pohári, sedemkrát majstrovský titul. Na medzinárodnej klubovej scéne je najlepším výsledkom zisk PVP 1984/85. V pohárovej Európe zaznamenal Everton 40 výhier, 17 remíz a 22 prehier. Vlastníkom je Forhad Mashiri. Klubovou farbou je modrá, Goodison Park dejiskom domácich zápasov. Najväčším rivalom je FC Liverpool. Rekordérom v počte vystúpení je Neville Southall, odchytal 751 stretnutí. Stopér Brian Labone absolvoval 534 štartov. Dixie Dean nastrieľal 383 gólov. Roberto Martinez usadol na trénerskú lavičku 28. mája 2013. Greame Jones sa stal jeho asistentom. Sľúbil, že dostane Everton do Ligy majstrov. Podieľal sa na sérii siedmich výhier v Premier League. Vybojoval piate miesto ligovej tabuľky. V ďalšej sezóne sa mu už darilo menej, Everton sa pohyboval v strede tabuľky, dokonca sa namočil do boja o zotrvanie v súťaži. V Európskej lige sa prebojoval medzi 16 najlepších, kde nestačil na Dynamo Kyjev. Mužstvo viedol v 143 stretnutiach, 61-krát vyhral, 39-krát remizoval a 43-krát prehral.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova