Škótsko

James McArthur našiel cestu do Hamiltonu Academical v roku 2003, prvý profesionálny zápas odohral o dva roky neskôr, premiérovo sa zapísal do streleckej listiny v apríli 2006. Vo februári 2008 viedol mužstvo prvýkrát ako kapitán, celkovo zaň odohral 168 ligových duelov, desaťkrát v nich skóroval. Potom sa o jeho služby uchádzali aj Leeds United, West Bromwich Albion, Sunderland a Sheffield United, no vybral si Wigan Athletic. Transfer sa uskutočnil 5. apríla 2010. Prechod na nové pôsobisko ľahko ustál aj zásluhou bývalého spoluhráča, ktorým bol James McCarthy. Leicester ponúkal v auguste 2014 za jeho služby päť miliónov libier. V posledný deň tohto prestupového termínu prestúpil do tímu Crystal Palace.

Leigh Griffiths v súčasnosti patrí medzi prvé voľby Gordona Strachana do ofenzívy. Je to klasický útočník. V škótskej lige mu to gólovo sype, od prestupu do FC Celtic Glasgow potreboval na 66 gólov iba 98 vystúpení. Prakticky päťdesiatpercentný podiel gólu na zápas dosahoval na všetkých predchádzajúcich pôsobiskách: Livingston, FC Dundee, Wolverhampton a Hibernian. Reprezentačnú premiéru zažil v septembri 2012 v zápase s Luxemburskom.

Stuart Armstrong si prvýkrát zahral za Dundee United v novembri 2010, v 125 ligových zápasoch tu dosiahol 18 presných zásahov, ešte lepšie sa mu darí u súčasného zamestnávateľa, ktorým je Celtic. V 75 vystúpeniach sa trafil do čierneho 20-krát. V mimoriadne dobrom svetle sa uviedol vo škótskej dvadsiatke, kde získal cenné skúsenosti s ťažkými medzinárodnými meraniami síl. Jeho cenu navýšilo aj účinkovanie v európskych pohároch. Gordon Strachan mu dal dôveru prvýkrát pri domácom víťazstve so Slovinskom v kvalifikácii MS 2018.

Dvadsaťtriročný Andrew Robertson figuruje v kádri FC Liverpool, no momentálne nemá dôveru Jürgena Kloppa. Začínal 34 vystúpeniami v Queens Park Rangers, 3. júna 2013 sa vrátil do rodnej krajiny, aby posilnil Dundee United, na pozícii ľavého obrancu tam odohral 36 duelov. V júli 2014 sa škótsky klub dohodol s Hullom na trojmiliónovom prestupe. Pričinil sa o postup do Premier League, bol pri premiére tohto klubu v pohárovej Európe. Premiéru v reprezentácii si odkrútil pri víťazstve na poľskej pôde 5. marca 2014. Doteraz absolvoval 17 medzištátnych zápasov.

Stopér Christophe Berra sa nedávno vrátil do Heart of Midlothian, kde rozbiehal kariéru. V rokoch 2003 až 2009 tu nastúpil na 123 duelov škótskej najvyššej futbalovej súťaže. Vo Wolverhamptone potom vo 141 vystúpeniach nedokázal skórovať, kým počas pôsobenia v FC Ipswich dosiahol v 174 stretnutiach 14 presných zásahov. Prvý zo súčasných 38 zápasov za Škótsko absolvoval 30. mája 2008 pri prehre s Českom v Prahe.

Hoci sa narodil a vyrástol v Anglicku, Škótsko môže reprezentovať, pretože stadiaľ pochádza jeho otec. Matt Ritchie dostal prvýkrát šancu v najcennejšom drese 25. marca 2015 v prípravnom zápase so Severným Írskom. Odvtedy mu dal Gordon Strachan príležitosť dokázať svoje kvality ešte 13-krát. Zviditeľnil sa počas pôsobenia v Bournemouthe, v životnej forme hral v ročníku 2014/15, keď sa pričinil o druholigové prvenstvo. Premiérovo sa v Premier League strelecky presadil 19. septembra 2015. Aj v minulom súťažnom ročníku oslavoval postup do anglickej najvyššej súťaže, vo farbách Newcastle United.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova