Správy

Klubová legenda ŠK Slovan Bratislava oslavuje 68. narodeniny. Marián Masný, narodený v roku 1950, bol často prirovnávaný k vtedajšej svetovej hviezde Georgovi Bestovi. Svojho času jeden z najlepších pravých krídelníkov v Európe mal rýchlosť, techniku a kľučku, z ktorej sa obrancom točila hlava. Je držiteľom majstrovských titulov so Slovanom z rokov 1974 a 1975, víťazom Československého pohára z rokov 1974 a 1982. Belasý dres nosil jedenásť rokov. Svoju reprezentačnú kariéru potvrdil ziskom titulu majstra Európy v roku 1976 a v roku 1980 získal na tom istom podujatí bronzovú medailu. Hral aj na MS 1982 v Španielsku. V lige vsietil 103 gólov a v reprezentácii, ktorej dres si obliekol 75-krát, dal 19 gólov.

Tamas Hajnal končí. Je odchovancom Ferencvásoru, v roku 1997 tu dvoma zápasmi odštartoval profesionálnu kariéru, pokračoval v Schalke, za rezervu nastúpil na 72 zápasov, dres A-mužstva obliekol v lige osemkrát. Do maďarského národného výberu sa prebojoval výkonmi v Sint Truiden, reprezentoval do roku 2013, v 59 zápasoch sa sedemkrát strelecky presadil. Hrával aj za Kaiserslautern, Karsluhe, Dortmund, Stuttgart a Ingolstadt. Najlepší maďarský futbalista rokov 2007 a 2008 sa vrátil do Ferencvarosu 12. decembra 2014.

Novým mužom na lavičke Alžírska je Djamel Belmadi. Štyridsaťdvaročný rodák z Francúzska je 20-násobným reprezentantom Alžírska, s futbalom začínal v FC Martigues, pokračoval v Cannes, do národného výberu sa prebojoval výkonmi v Marseille. Dokázal sa uplatniť aj v Anglicku, hrával za Southampton. Kariéru zavŕšil vo Valenciennes. V lete 2010 získal prvú trénerskú robotu, angažovali ho z nováčika katarskej najvyššej súťaže Lekhwiya SC. V 20 zápasoch viedol Katar, dosiahol deväť výhier, sedem remíz a štyri prehry. Od 19. januára 2015 do 12. júla 2018 kormidloval opäť Lekhwiya SC.

Zoltán Gera sa preslávil najmä počas prvého pôsobenia vo WBA, v roku 2004 prestúpil ako dvojnásobný maďarský šampión z Ferencvarosu za 1,5 milióna libier. V rokoch 2004 a 2005 ho vyhodnotili za najlepšieho maďarského futbalistu. Vo Fulhame bol súčasťou partie, ktorá sa prebojovalo do finále Európskej ligy 2009/10. Dres West Bromwich Albion obliekal aj v ročníkoch 2012/13 a 2013/14, no vtedy už nemal isté miesto v základnej zostave. Kým ešte v ročníku 2016/17 pravidelne nachádzal miesto v základnej zostave, v minulej sezóne sa na ihrisku objavoval sporadicky. Teraz sa rozhodol zavesiť kopačky na klinec. V reprezentácii zozbieral 97 štartov, strelil 26 gólov.

Na čas posledným príchodom do MŠK Žilina by mal byť Michal Tomič. „Už začiatkom leta sme debatovali o možnosti získať ho, len sme čakali, ako sa vyvinie jeho situácia. Je to alternatíva na viacero postov, môže hrať z krídelného priestoru a aj z pozície obrancu. Michal už ako mladý reprezentant odišiel zo Senice do Sampdorie, kde pôsobil predovšetkým v Primavere. Pozná sa s väčšinou našich mladých hráčov, ktorí teraz prešli do mužského futbalu, čo môže byť výhodou. Práve s mužským futbalom nemá veľa skúseností, síce trénoval s A-mužstvom Sampdorie, no hrával v mládežníckej Primavere. Tu vidíme, že budeme musieť byť trpezliví, pretože adaptácia na mužský futbal sa nedá urýchliť. Na svoj vek je slušne pripravený po silovej stránke, takže dohoda znie do konca sezóny s opciou na permanentný transfer,“ informoval Karol Belaník, športový riaditeľ MŠK Žilina.

Dvadsaťjedenročný rodák zo Sao Paulo Malcom rozšíril konkurenciu v ofenzíve Barcelony. Mano Menezes ho postavil na prvý profesionálny zápas 19. marca 2014, celkovo za Corinthians odohral 51 zápasov najvyššej súťaže, sedemkrát skóroval. V ročníku 2015, kedy jeho zamestnávateľ vyhral ligu, bol neodmysliteľnou súčasťou základnej zostavy. Finalista MS 2015 dvadsaťročných, ktorý sa ešte nedočkal premiéry v seniorskej reprezentácii Brazílie, naposledy nosil dres Bordeaux, v 84 zápasoch zaznamenal 20 presných zásahov. Veľký záujem o jeho služby javil aj AS Rím.

Javier Aguirre prevzal Egypt. Nebude to prvé pôsobenie 59-ročného Mexičana v medzištátnom futbale, v dvoch etapách viedol rodnú krajinu, najprv v rokoch 2001 až 2002 dosiahol 18 výhier, štyri remízy a 10 prehier, potom v rokoch 2009 až 2010 potreboval na 19 víťazstiev 32 zápasov. Od júla 2014 do februára 2015 sedel na lavičke japonskej reprezentácie. Na klubovej úrovni odtrénoval najviac v Španielsku, v Pamplone, v Atleticu Madrid, v Zaragoze a v Espaňole Barcelona. Počas hráčskej kariéry obliekol dres Mexika 59-krát, zaznamenal 14 presných zásahov. V ročníku 1983/84 sa stal mexickým majstrom, titul vybojoval s Clubom America.

Prešovská futbalová akadémia dokazuje, že vie vychovávať výborných futbalistov. Šestnásťročný ročný útočník Jakub Štefančin, ktorý je mládežníckym reprezentantom,  ide na ročné hosťovanie s následnou opciou na prestup do Parmy. Ďalší mládežnícky reprezentant Tomáš Suslov podpísal dvojročnú spoluprácu s Groningenom. „Pre futbalovú akadémiu to znamená, že pracujeme dobre s mládežou, vieme nájsť talenty a vychovávať ich. Rovnako ich vieme pripraviť na to, aby mohli odchádzať do špičkových akadémii, aby sa stali aj oni špičkovými hráčmi. Je to úspech aj pre nás. Zároveň to vnímame ako záväzok do ďalšej práce. Ukázalo sa, že to robíme dobre, ale chceme sa naďalej zlepšovať,“ povedal zástupca futbalovej akadémie 1. FC Tatran Prešov Artúr Benes.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova