Steve McClaren

Prvé trénerské kroky robil v Derby County, pomáhal Jimovi Smithovi, výsledkom spolupráce bol postup do Premier League a udomácnenie sa v najvyššej súťaži. Začiatkom roka 1999 nahradil vo funkcii asistenta Alexa Fergusona Briana Kidda. Tím z Old Trafford po jeho príchode exceloval, vyhral ligu, Ligu majstrov aj Anglický pohár. V tom čase si vydobyl uznanie, keď ho považovali za jedného z najlepších koučov, čo sa týka taktiky. Pokiaľ bol v Manchestri United, klub neskončil inde ako na ligovom tróne. V rokoch 2000 až 2002 vykonával funkciu asistenta aj v anglickej reprezentácii.

Prvýkrát sa stal šéfom trénerského tímu v Middlesbrough, po siedmich sezónach tu končil Bryan Robson. V prvej sezóne sa prebojoval do semifinále Anglického pohára, keď na ceste doň vyradil aj Manchester United, 12. miesto ligovej tabuľky znamenalo oproti predchádzajúcej sezóne mierny vzostup. V sezóne 2003/04 priviedol mužstvo po finálovom víťazstve nad Boltonom k triumfu v Ligovom pohári. Po prvýkrát sa FC Middlesbrough, história ktorého siaha až do roku 1876, kvalifikoval do pohárovej Európy, rodák z Fulfordu tak mohol posilniť káder osobnosťami ako Jimmy Floyd Hasselbaink, Michal Reiziger a Mark Viduka. Mužstvo sa prebojovalo medzi šestnásť najlepších v Pohári UEFA, pričom vyradilo aj Lazio. Siedme miesto v Premier League znamenalo najlepší rezultát od roku 1975 a zároveň účasť v Pohári UEFA aj v ďalšom ročníku. V sezóne 2005/06 patrila medzi pozitíva účasť vo finále Pohára UEFA a v semifinále Anglického pohára, negatívom boli ligové debakle na pôde Arsenalu 0:7 a doma s Aston Villou 0:4. Bývalý profesionálny stredopoliar, ktorý najviac zápasov odohral za Hull a Bristol City, sa v piatich rokoch vypracoval na najúspešnejšieho trénera v histórii klubu.

Potom čo sa v januári 2006 Sven-Gӧran Eriksson nechal počuť, že po MS 2006 končí, sa na užšom menoslove možných nástupcov ocitli aj Sam Allardyce, Alan Curbishley, Martin O’Neill a Luiz Felipe Scolari, predstavitelia futbalovej asociácie ako prvého oslovili Brazílčana, ten však ponuku odmietol. Steve McClaren sa funkcie ujal 4. mája 2006. Novým kapitánom vymenoval Johna Terryho, ktorý mal vtedy na konte iba 24 medzištátnych zápasov, so slovami, že sa chce vydať iným smerom, sa rozlúčil s Davidom Beckhamom, Solom Campbellom a Davidom Jamesom. Hviezda Manchestru United sa vrátila v máji 2007, ani to však nepomohlo a Angličania sa prvýkrát po štrnástich rokoch nekvalifikovali na veľký turnaj. Po 24 rokoch tak Anglicko neštartovalo na európskom šampionáte. Hoci sa na jeho stranu postavili Gary Neville, Steven Gerrard, jeho predchodca Sven-Gӧran Eriksson, ale aj ďalší, dostal výpoveď. Zaznamenal deväť výhier, štyri remízy a päť prehier. Štrnásteho decembra 2017 ho nahradil Fabio Capello.

V júni 2008 prebral Twente Enschede. Aj tu dosiahol najlepšie výsledky v histórii, z 97 stretnutí dokázal vyhral 61-krát, vybojoval ligový titul 2009/10, v ročníku 2008/09 obsadilo mužstvo druhú priečku ligovej tabuľky. V pohode ustál odchody opôr, Eljera Eliu a Marka Arnautovica nahradili Miroslav Stoch a Bryan Ruiz. Po dlhšom čase sa stal koučom s anglickým domicilom, ktorý v zahraničí vybojoval majstrovský titul, predtým sa to podarilo Bobbymu Robsonovi v Porte v edícii 1995/96. V máji 2011 prijal výzvu v podobe nemeckej najvyššej súťaži a prikývol na ponuku Wolfsburgu. Príliš neuspel, na lavičke zotrval iba do 7. februára 2011, nepresadil sa ani na ďalšom pôsobisku v Nottinghame. Druhú etapu v Twente Enschede odštartoval 5. januára 2012, fanúšikovia ho prijali s nadšením, no keď predal ich miláčika Marca Janka do Porto a nové akvizície Wesley Verhoek, Joshua John, Daniel Fernandes či Glynor Plet ho nenahradili, stratil ich dôveru. Šieste miesto nekorešpondovalo s predsezónnymi ambíciami. Opäť sa muselo investovať do nových tvárí, prišli Dušan Tadič a Luc Castaignos, čo znamenalo zmenu k lepšiemu, účasť v skupinovej fáze Európskej lige a skvelý štart do ligovej sezóny. Na stále silnejšiu kritiku z radov fanúšikov reagoval abdikáciou.

Od 30. septembra 2013 pôsobí v rodnej krajine, na lavičke Derby County nahradil Nigela Clougha. Členmi jeho realizačného tímu sa stali bývalý hráč klubu Paul Simpson a niekdajší brankár Manchestru United Eric Steele. Za december preberal ocenenie pre najlepšieho trénera druhej najvyššej súťaže, z 21 možných bodov získal 19. Klub obsadil tretie miesto, čo stačilo na účasť v baráži, kde zdolal Brighton, no nestačil na QPR. Keď mužstvo 24. februára 2015 vyhralo nad Charltonom, poskočilo na pozíciu lídra súťaže, v ostatných fázach sezóny však z trinástich zápasov vyhralo iba dva, zranený bol kľúčový útočník Chris Martin. Koncom mája sa cesty Derby County a Steva McClarena rozišli. V Newcastle odkoučoval 31 zápasov, dosiahol 7 víťazstiev, 6 remíz, od októbra 2016 do 12. marca 2017 opäť viedol Derby County, 18. mája 2018 prevzal trénerské povinnosti v QPR.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova