Sven-Gӧran Eriksson

Cena za úspech. S týmto slovným spojením sa stretol asi každý, kto si v živote stanovil nejaký cieľ a potom sa ho rozhodol nasledovať. Jeho význam je prostý: za každý úspech treba zaplatiť. V prípade futbalistov je to odriekanie vecí, ktoré si bežný človek môže dovoliť každý deň. Lenže platí to aj pre futbalových trénerov? Napríklad taký Sven-Gӧran Eriksson sa nikdy nevzdal svetských pôžitkov a napriek tomu patril na vrchole svojej slávy medzi najlepších koučov na svete.

Príbeh charizmatického Švéda, ktorý ako prvý zahraničný tréner viedol anglickú reprezentáciu, sa začal v malom mestečku Torsby, narodil sa do rodiny revízora a predavačky textilu. S nedostatkom finančných prostriedkov bol konfrontovaný už v ranom detstve. „Rodičia chodili cez hranicu nakupovať do Nórska maslo a múku, pretože to tam bolo jednoducho lacnejšie ako vo Švédsku. Ak mám byť úprimný, finančné ťažkosti, ktoré zažívali moji rodičia, som si príliš nevšímal,“ napísal vo svojej autobiografii. Aktívnu hráčsku kariéru ukončil už ako 27-ročný a hneď sa začal venovať trénerstvu. Cez klub Degefors sa dostal do IFK Gӧteborg, s ktorým v roku 1982 vyhral ako 34-ročný okrem ligového titulu aj Pohár UEFA. Vo finále zdolal švédsky tím veľkého favorita na celkový triumf Hamburg 4:0 (1:0 doma, 3:0 vonku). Po tomto skvelom úspechu si ho vyhliadla Benfica Lisabon, s ktorou vyhral hneď v prvej sezóne double. Po päťročnom pôsobení v AS Rím a vo Fiorentine sa vrátil späť do Lisabonu a priviedol svoj tím až do finále Európskeho pohára majstrov. Kliatbu trénera Bélu Guttmanna však neprelomil, AC Miláno zvíťazilo vo viedenskom finále 1:0. Najdlhší angažmán síce absolvoval v Sampdorii Janov, no ten najúspešnejší prišiel až v Laziu Rím – v sezóne 1999/00 vyhral ligovú súťaž aj pohár a stal sa prvým kormidelníkom na svete, ktorému sa podarilo vyhrať double v troch rozličných krajinách. Pre Lazio to bol len druhý majstrovský titul v histórii klubu. „Rím sa vtedy zbláznil. Tisícky ľudí zaplavili ulice mesta. Pamätám si, ako fanúšikovia vyskakovali na kapotu môjho auta. Vtedy som dostal prezývku Il Mitico – legenda. Krátko nato mi ponúkli najprestížnejšiu trénerskú prácu vo futbalovom svete. Stal som sa prvým zahraničným manažérom anglickej reprezentácie.“ Napriek tomu, že ako tréner Anglicka prehral len päť súťažných zápasov, na troch šampionátoch sa ani v jednom prípade neprebojoval do semifinále.

Hoci bol známy tím, že si svoj život vedel užívať plnými dúškami a rád sa objavoval na spoločenských akciách, až v Anglicku mu to začalo spôsobovať problémy. Stal sa terčom britských bulvárnych plátkov, ktoré ho podrobne sledovali na každom kroku. „Ak ste trénerom Anglicka, musíte vyhrať každý zápas, nesmiete robiť nič vo svojom súkromnom živote a nemali by ste ani zarábať príliš veľa peňazí,“ vyhlásil pri jednej príležitosti. A keďže v jeho živote bolo hneď niekoľko žien, pre bulvár bol veľmi vďačným objektom. Kráska Graziella Mancinelliová, herečka Deborah Capriogliová, moderátorka Ulrika Jonssonová či sekretárka anglického futbalového zväzu Faria Alamová. To je len niekoľko mien z jeho zoznamu. Najturbulentnejší vzťah však prežil s Nancy Dell’Oliovou, ktorá sa po jeho boku objavovala hneď niekoľko rokov. Švéd, ktorý dnes oslavuje 70. narodeniny, sa obáva, že si ho ľudia zapamätajú viac pre jeho milostný život ako pre futbal. „Najlepšie roky môjho života som prežil v Ríme so skvelým Laziom. Chcel by som, aby ľudia mysleli najmä na futbal a na všetky pozitívne veci, ktoré som spravil, keď začujú moje meno. Žiaľ, pre niektorých sa bude moje meno spájať výsostne so ženami,“ skonštatoval prednedávnom. Výsledky Lazia, ktoré to má namierené do Ligy majstrov, pozorne sleduje. Trénerom mužstva je jeho bývalý hráč Simone Inzaghi, jeden z majstrov Talianska z roku 2000. Inzaghiho považujú odborníci za pokračovateľa futbalovej filozofie Svena-Gӧrana Erikssona. On sám niekoľkokrát povedal, že Švéd je jeho veľkým vzorom. „Blahoželáme Simonemu. Bol to dobrý útočník a dobrý človek, teraz je z neho dobrý tréner. Svoju robotu robí veľmi dobre, som rád kvôli nemu i celému Laziu,“ vyhlásil v rozhovore pre denník Corriere dello Sport.

V roku 2014 sa dal na podnikateľskú dráhu a predstavil svoje víno pod značkou SVEN. Víno pochádza zo sicílskych vinohradov: biele z odrôd Grillo a Fiano, červené v sebe zahŕňa kombináciu Nero d’Avola a Frappato. „Kvalitné vína boli vždy moja veľká vášeň. Trénoval som AS Rím, Fiorentinu, Sampdoriu a Lazio, čiže som precestoval celé Taliansko. Ochutnal som veľa skvelých jedál a vín. Po rokoch prišiel čas predstaviť svoj vlastný výber,“ povedal na prvej ochutnávke svojho vína.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova