Uruguaj

Súčasný kapitán tímu Diego Godin rozbiehal svoju kariéru v Montevideu, v tíme CA Cerro, kde upútal predstaviteľov Clubu Nacional. Tu sa čoskoro stal kapitánom a lídrom tímu, keď prerástol rozmery miestneho futbalu, podpísal vo Villarreale dlhodobý kontrakt. Po troch sezónach prikývol na lepšie podmienky, prestúpil do Atletica Madrid. Že patrí k najlepším stopérom vôbec, dokazuje trojnásobné umiestnenie v najlepšej jedenástke Ligy majstrov. Za Uruguaj už odohral 114 zápasov.

Cristian Stuani v prvých fázach svojej kariéry súkal góly jedna radosť, v Danubiu potreboval na 23 presných zásahov iba 36 vystúpení, na hosťovaní v druholigovom tíme Bella Vista dokonca v štrnástich zápasoch presne mieril 12-krát. V Reggine nenaplnil požiadavky na zakončovateľa, zato na pôžičke v Albacete sa opäť pravidelnej objavoval v listinách strelcov. V júli 2015 prestupoval z Espaňolu Barcelona do FC Middlesbrough za tri milióny eur. Veľkou mierou sa pričinil o postup do Premier League v sezóne 2015/16. Momentálne strieľa góly za Gironu. S päťgólovou bilanciou reprezentoval 38-krát.

Alvaro Gonzalez začínal v reprezentácii v máji 2006, v nominácii na MS 2010 nefiguroval. Pri triumfe na juhoamerickom kontinentálnom šampionáte v roku 2011 absolvoval štyri duely, zúčastnil sa na Pohári konfederácií FIFA 2013, v kvalifikácii MS 2014 nastúpil na 12 duelov, na turnaji v Brazílii odohral iba zápas s Kostarikou. Tridsaťtriročný rodák z Montevidea má v národnom výbere bilanciu 70 duelov a tri góly. Nosil dresy Defensoru Sporting a Bocy Juniors, najlepšie obdobie zažil v Laziu Rím, kde sa 113-krát predstavil v talianskej najvyššej súťaži.

Odchovanec Liverpoolu Montevideo obranca Jorge Fucile bol najprv v FC Porto od 31. augusta 2006 na hosťovaní, keď portugalský veľkoklub triumfoval v lige, upísal si začínajúceho uruguajského reprezentanta na trvalý prestup. Miesto v základnej zostave si neudržal po nástupe trénera Vitora Pereiru v sezóne 2011/12. Keď nenašiel miesto v plánoch Paula Fonsecu, vrátil sa v januári 2014 do rodnej krajiny, do Clubu Nacional. Za Uruguaj odohral 49 zápasov, vo fantastickej forme odohral svetový šampionát v Juhoafrickej republike, bol súčasťou kádra Oscara Tabarez na MS 2014.

Diego Arismendi patrí k odchovancom Clubu Nacional, prvé futbalové kroky tu robil 55 ligovými zápasmi v rokoch 2006 až 2009. Potom prestúpil do Stoke, kde však nehrával, do základnej zostavy sa skúšal prebojovať výkonmi na hosťovaniach v Brightone, v Barnsley a v Huddersfielde. Najhoršie tri roky kariéry mu ukončila výpoveď, ktorú dostal v novembri 2012. Za Stoke odohral iba šesť zápasov, pričom ani jeden v Premier League. Štvornásobný uruguajský reprezentant nastupuje v záložnej formácii.

Seba Fernandez odštartoval profesionálnu kariéru v Miramar Misioners, v Defensore Sporting bol súčasťou majstrovskej partie v súťaži Apertura 2007. V roku 2008 dvíhal nad hlavu Uruguajský pohár. Potom v Banfielde prispel k vôbec prvému majstrovskému titulu tohto klubu v edícii 2009. Po MS 2010, na ktorých sa zúčastnil, investovala Malaga do jeho služieb 3,6 milióna eur. Najprv pravidelne nachádzal miesto v zostave, nadbytočným sa stal po príchode Ruuda van Nistelrooya v sezóne 2011/12. Následne vypadol z uruguajskej reprezentácie, pred návratom do rodnej vlasti, ktorý sa uskutočnil 1. augusta 2014, ešte skúšal šťastie vo Vallecane. Momentálne pôsobí v Clube Nacional.

Pri svojich začiatkoch v Clube Nacional dvakrát oslavoval majstrovský titul, po premiére v uruguajskom národnom tíme ho angažoval Liverpool. Na Anfield Road doplatil Sebastian Coates na veľkú konkurenciu na stopérskom poste, nedokázal sa prepracovať do základnej zostavy, avšak keď dostal šancu, nikdy nesklamal. Ďalšie cenné skúsenosti z Premier League získal v Sunderlande, pravidelne sa v úvodnej jedenástke objavoval najmä potom, čo Gusa Poyeta nahradil vo funkcii trénera Dick Advocaat. Od 26. januára 2016 hráva za Sporting Lisabon. Na konte má 29 vystúpení za Uruguaj.

FC Porto sa na jeho služby spolieha od 30. júna 2015, kedy mu vypršal kontrakt s Benfikou Lisabon. Počas neho nastúpil na 212 ligových duelov, v 75 prípadoch sa predstavil v pohárovej Európe, vybojoval tri majstrovské tituly (2009/10, 2013/14 a 2014/15), dvakrát si zahral vo finále Európskej ligy (2012/13 a 2014/15). Odchovanec Defensoru razantný obranca Maxi Pereira vyhral s Uruguajom kontinentálny šampionát Južnej Ameriky 2011. Prvýkrát sa v reprezentácii objavil 26. októbra 2005, momentálne má na konte 124 medzištátnych zápasov.

Komentáre

Reklama

Archív podľa kľúčového slova