Zo zahraničia

Werder Brémy a 1. FC Kolín nad Rýnom zostali po desiatich kolách bundesligy poslednými tímami, ktoré ešte nezvíťazili. Za kratší koniec ťahali aj v tom ostatnom, preto sa krčia na dne tabuľky. Prvý menovaný už vyvodil konzekvencie – odvolal trénera Nouriho. Kolínčania, šampióni premiérového ročníka elitnej nemeckej súťaže a ôsmi z jej historickej tabuľky, prehrali v sobotu 1:2 v derby na pôde Leverkusenu a sú poslední s dvoma bodmi. Väčšiu blamáž si na nedeľu nachystali pre vlastných fanúšikov Brémčania, ktorých vyškolil Augsburg jednoznačným pomerom 3:0. Historicky druhý najúspešnejší účastník bundesligy – po Bayerne Mníchov – aj jej štvornásobný šampión je aktuálne predposledný s piatimi bodmi. Werder prvý raz nedokázal v desiatich zápasoch bundesligy od štartu ani raz zvíťaziť. Ak k tejto biednej bilancii pripočítame duely zo záveru minulého ročníka, narastie neúspešnosť na trinásť stretnutí, čo je vyrovnaný negatívny klubový rekord. Brémčania, ktorí v lete získali posilu do bránky, Jiřího Pavlenku z pražskej Slavie, síce inkasovali iba 12 gólov, toľko ako napríklad Lipsko či Hertha Berlín, ale skórovali iba trikrát, najmenej zo všetkých účastníkov bundesligy (Kolínčania štyri) a na gólovú radosť čakajú už 484 minút. Stav nevylepšil ani 29-ročný internacionál Max Kruse, ktorý nastúpil prvý raz v základnej zostave od septembrovej zlomeniny kľúčnej kosti a platí stále za najväčší ofenzívny tromf mužstva. Po prehre 0:3 s Augsburgom, najvyššej v tejto sezóne, nespokojní fanúšikovia skandovali „Nouri preč!“ považujúc trénera za jednu z príčin, že Werder dosiahol naposledy ligové víťazstvo 29. apríla, čiže pred polrokom. Po krízovom zasadnutí vedenia klubu prišlo očakávané riešenie. „Sme presvedčení, že Alex nie je najlepšou možnosťou na trénerskom poste a iný kouč dokáže lepšie riešiť „prekérnu“ situáciu,“ znelo vo vyhlásení vedenia a obchodný šéf klubu Franck Baumann k tomu pridal vetu: „Nemôžem nikomu dávať garanciu na tomto poste.“ Kto nahradí Nouriho, ktorý po prepustení Ukrajinca Viktora Skripnika viedol mužstvo od septembra 2016, musí vedenie riešiť rýchlo. Ako hlavný kandidát na uvoľnený post sa spomína Marcel Koller, ďalšími sú Bruno Labbadia, Thomas Schaaf, Andre Schubert, Markus Weinzierl či tréner Werderu do 23 rokov Florian Kohlfeldt. Inak, Jann-Fiete Arp z tímu Hamburger SV je prvý hráč narodený v tomto tisícročí – 6. januára 2000 – ktorý dal gól v bundeslige. Skóroval v Berlíne proti Herthe, kde sa na ihrisko dostal v 56. minúte a po 17 minútach pobytu na trávniku sa zapísal medzi strelcov. Člen kádra nemeckej reprezentácie do 17 rokov debutoval v elitnej súťaži v 7. kole, v čom mu patrí tiež primát najmladšieho, a stal sa súčasne najmladším strelcom Hamburgu v jeho bundesligovej histórii. Arp reprezentoval Nemecko aj na októbrových MS do 17 rokov v Indii.

Londýnsky Arsenal sa poriadne natrápil na „povinné“ víťazstvo nad Swansea City. „Kanonieri“ prehrávali po prvom polčase 0:1, no krátko po prestávke otočili nepriaznivý vývoj a pripísali si tri body, ktoré ich držia v kontakte so špičkou. Dôležitú úlohu pri obrate skóre zohral Sead Kolašinac. Reprezentant Bosny a Hercegoviny najprv prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste, čím vyrovnal a potom ponúkol prihrávku do výbornej pozície Aaronovi Ramseymu, ktorý spečatil víťazstvo Arsenalu (2:1). Letná posila Londýnčanov Kolašinac mala prsty v gólových situáciách v priebehu siedmich minút. Ukazuje sa, že príchod tohto ľavého obrancu z nemeckého Schalke bol správny krok. Zvlášť, keď Arsenal za Kolašinaca nezaplatil ani cent, Bosniak prišiel na Emirates Stadium zadarmo ako voľný hráč. Arsenal už v treťom zápase po sebe inkasoval ako prvý. Tretíkrát po sebe sa mu však podarilo zvrátiť nepriaznivý stav a priviesť duel do víťazného konca. Predtým zaostával o gól v stretnutí s Evertonom aj v Ligovom pohári s Norwichom. „Počas polčasovej prestávky sme mali dosť práce. Vedel som, že Swansea inkasovala vonku v celej sezóne zatiaľ iba jediný gól. Museli sme zmeniť hneď niekoľko vecí – hrať rýchlejšie, byť dôslednejší v súbojoch, snažiť sa o prieniky, rýchlejšie si vymieňať miesta a dostať súpera pod väčší tlak. V druhom polčase sa nám to podarilo, v prvej štyridsaťpäťminútovke sme síce mali loptu vo svojej moci, no boli sme ťažkopádni,“ povedal o sobotňajšom súboji Arsene Wenger. Kolašinacov prínos pre mužstvo najlepšie vystihuje jeho štatistika. Tento 24-ročný obranca nazbieral v šiestich domácich zápasoch Arsenalu päť „kanadských bodov“ za góly a asistencie, pričom skóroval proti Kolínu v Európskej lige, proti Chelsea v anglickom Superpohári a v sobotu si otvoril strelecký účet v Premier League. Kolašinac je rýchly a po ľavej strane ihriska využíva každú možnosť na útočenie, v podstate hrá falošné krídlo a v zápase proti Swansea mal štyrikrát viac dotykov s loptou na súperovej polovici ako na vlastnej. „Odohral dobrý duel, veľmi sa mi páčil jeho výkon. Okrem gólu a asistencie sa zapojil aj do viacerých ďalších pekných kombinácií. Po góle ožil ešte viac, dostal krídla a bol čoraz viac nebezpečnejší,“ pochválil svojho zverenca Wenger. Arsenal je v tabuľke anglickej ligy na piatom mieste.

Nedeľňajšie večery bývajú v Serie A vyhradené pre najväčšie šlágre ako napríklad AC Miláno – Juventus Turín. Lenže tentokrát bol žreb usporiadaný inak a spomínaný duel bol na programe už v sobotu. Pre divákov možno nebolo stretnutie FC Turín – Cagliari na prvý pohľad to pravé orechové, ale napokon sa bolo na čo dívať. Sardínsky outsider totiž predviedol ukážkový brejk a išiel do vedenia. Podľa správ z Talianska bol tréner Turína Siniša Mihajlovič v ohrození, ten to však vyvrátil. „Vždy som cítil dôveru od klubu, preto som nikdy nemal strach. Moja pozícia nebola v ohrození, rozprával som sa o tom aj s prezidentom,“ prezradil po zápase Srb. Jeho tím súboj s Cagliari otočil a vyhral 2:1. Turínčania tak majú na konte 16 bodov, rovnako ako AC Miláno a Fiorentina. Mimochodom, obidva tímy Mihajlovič v minulosti trénoval. Výbornou správou pre FC Turín je návrat hrotového útočníka Andreu Belottiho, ktorý sa na trávniky vrátil skôr ako sa očakávalo. Od momentu, keď si poškodil väzy v kolene, uplynulo len 28 dní. Gól síce nestrelil, ale domáci mali konečne k dispozícii svoju obávanú ofenzívnu trojicu Ljajič, Falqué, Belotti. „Absolvoval zatiaľ len tri tréningové jednotky a v zápase tvrdo bojoval, ale ešte to nebolo ono. Belotti vo forme by v takomto stretnutí strelil niekoľko gólov. Nechcel som s ním riskovať, ale uzdravil sa skôr a necíti už žiadnu bolesť,“ dodal na margo svojho hráča 48-ročný kouč. Návrat „kohúta“, ako Belottiho prezývajú, je vynikajúcou správou aj pre taliansky národný tím, ktorý sa predstaví v baráži o svetový šampionát proti Švédsku.

Real Madrid nečakane, dokonca až šokujúco, prehral svoj nedeľňajší zápas na pôde Girony. „Biely balet“ zažíva prvú krízu pod vedením Zinedina Zidana, už po úvodnej štvrtine sezóny zaostáva za svojím odvekým rivalom FC Barcelona o osem bodov. Madridčania pritom nezačali v Girone vôbec zle. Ujali sa vedenia, keď strelu Cristiana Ronalda vyrazil brankár súpera iba pred seba a Isco doklepol loptu do siete. Domáci však dvoma gólmi v druhom polčase otočili duel vo svoj prospech a vo vôbec prvom vzájomnom stretnutí proti Realu Madrid si pripísali víťazstvo. Oveľa horší pre Madridčanov je však spôsob, akým podľahli nováčikovi La Ligy. V katalánskej Girone mali na ihrisku citeľné problémy. Najmä obrana nestála na pevných nohách. Nie je to len o gólových situáciách, pri ktorých treba doplniť, že opakované zábery ukázali, že víťazný gól padol z ofsajdu. Marcelo na ľavom kraji defenzívnej formácie bol znovu len tieň vynikajúceho Marcela z minulej sezóny. Napravo hral mladík Achraf Hakimi, ktorému zápas tiež príliš nevyšiel. Navyše, jeden zo stopérov Raphael Varane sa zranil a od začiatku druhého polčasu ho nahradil Nacho. Zidane striedal oboch spomenutých krajných obrancov, aj to svedčí o ich nepresvedčivom výkone. Napokon z toho teda boli netradičné striedania až troch obrancov. Celkovo výkon hráčov úradujúceho španielskeho aj európskeho šampióna v Girone možno označiť za apatický. „Uvedomujeme si situáciu. Vieme, že na lídra máme už dosť veľké manko, ale u nás sa nič nemení. Naďalej pokračujeme v tvrdej práci, určite sa nám podarí zmeniť nepriaznivý stav. Navyše, naši konkurenti istotne tiež postrácajú nejaké body,“ vyhlásil Zidane, ktorý minulý týždeň dostal cenu pre najlepšieho trénera na svete za rok 2016. Real odohrá v tejto sezóne proti Barcelone ešte oba vzájomné zápasy. Z tohto pohľadu nie je preň nič stratené, zároveň však platí, že tento kráľovský klub ešte nikdy nezískal titul, keď v priebehu ročníka zaostával za lídrom o minimálne osem bodov. V Girone po triumfe panovala veľká radosť. „V prvom polčase sme hrali veľmi dobre, dva razy sme nastrelili žrď. Vedeli sme, že ak budeme pokračovať v takom kvalitnom výkone, výsledok sa dostaví. A presne to sa stalo aj v druhej časti. Futbal ukázal svoju férovú tvár,“ vyhlásil strelec víťazného gólu Cristian Portugues, hrajúci pod prezývkou Portu. Samotný klub z Girony označil víťazstvo nad Realom na svojom webe za najväčší moment vo svojej histórii. Inak, vo výborných výkonoch pokračuje šťuka tejto sezóny Valencia. Už v sobotu vyhrala na pôde Alavesu 2:1 a v tabuľke je na druhom mieste bez prehry a štyri body za vedúcou Barcelonou. Jeden z jej sobotňajších gólov strelil Simone Zaza, ktorý skóroval v aktuálnom ročníku už deväťkrát a v tabuľke strelcov je druhý za 12-gólovým Lionelom Messim. Pre talianskeho útočníka je to určite náplasť po vlaňajšom nevydarenom, ba až komickom, cupkajúcom jedenástkovom pokuse vo štvrťfinále ME 2016 proti Nemecku.

Plzeň kráča parádnym krokom. Na jeseň vyhrala všetky zápasy. Pred druhou Slaviou má už jedenásťbodový náskok. Spoľahlivo funguje defenzíva, ktorá v dvanástich kolách inkasovala štyri góly a výborné výkony predvádza slovenský brankár Matúš Kozáčik. Kto zastaví Plzeň? Mužstvo, ktoré v lete opäť prebral Pavel Vrba, zvládlo náročný duel v Karvinej, kde vyhralo 3:1. V súčte s jarou dosiahlo štrnástu výhru za sebou a už len dva zápasy ju delia od vyrovnania vlastného rekordu v českej lige zo sezóny 2015/16. V poslednom stretnutí začala podľa očakávania – aktívne a diktovala tempo hry. Po polhodine už mala pohodlný dvojgólový náskok. „Do sezóny sme vstúpili veľmi dobre, bodujeme a súperi sa na nás zodpovedne pripravujú. Nastupujú „vyhecovaní“, aby nás zdolali. Ale aj tento zápas nám vyšiel, získali sme ďalšie body,“ povedal spokojne slovenský reprezentant v službách Plzne Matúš Kozáčik, ktorý v tejto sezóne s istotou zvládol deviaty duel. Na začiatku jesene chýbal, v Plzni podstúpil operáciu kolena. Medzi žrďami ho nahradil Alex Hruška, ktorý v lete opustil Příbram. Jeden z dvoch gólov v prvom polčase strelil 24-ročný Michael Krmenčík s deviatimi presnými zásahmi najlepší strelec súťaže. Chlap ako hora prežíva najkrajšie obdobie v kariére a získal si pevné miesto aj v českej reprezentácii. „Darí sa mu herne. Presadzuje sa v koncovke, takže ťažíme z jeho streleckých schopností. Pracuje na sebe, zbiera skúsenosti a výkonnostne rastie. Bude dôležité, aby mu forma vydržala čo najdlhšie.“ Na druhej strane v defenzíve pre nepríjemné svalové zranenie chýba Roman Hubník. Bývalý český reprezentant však už nastúpil aspoň za juniorku. Krajný obranca David Limberský v zápase v Mladej Boleslavi utrpel zlomeninu lícnej kosti a nastupuje s ochrannou maskou. „Tá mu umožnila, aby sa predsa len vrátil o niečo skôr.“ Po zmene strán v Karvinej začalo liať ako z krhly, terén bol čoraz viac náročnejší a hráči do nitky premočení. Domáci urobili dve zmeny v zostave a zakrátko sa presadili v koncovke. Po centri z ľavej strany Tomáš Wágner preskočil obrancu a po 353 minútach preťal strelecké suchoty mužstva. „Lopta letela za brániacu líniu, Hájek loptu nevidel, útočník si dobre nabehol a k vzdialenejšej žrdi znížil,“ pokračoval 33-ročný Kozáčik, ktorý chytal za Spartu i Slaviu a do Plzne zamieril v lete 2012. „Súper v druhom polčase hrýzol, na nedostatok roboty som sa nemohol sťažovať.“ Domáce mužstvo cítilo šancu, pridalo a hnalo sa za vyrovnaním. Wágnerov ďalší gól rozhodca neuznal pre faul bývalého hráča Plzne. Pokoj do radov hostí odmietol vniesť Krmenčík, ktorý spálil jasnú šancu. Mužstvo viackrát podržal Kozáčik, po hlavičke Panáka vytiahol pohotový zákrok. Bodku za duelom dal 20 minút pred záverom po rýchlej kontre a prudkom centri Daniel Kolář. V sklze dostal loptu od brvna do siete. Dal si tak pekný darček k 32. narodeninám, ktoré oslavoval v deň zápasu. „Program je nahustený. Kapitánovi sme gratulovali, ale oslavu sme odložili na neskorší termín,“ pousmial sa slovenský legionár. Zverenci trénera Vrbu dostali po poslednom vystúpení voľno a Kozáčik zamieril na rodnú hrudu. Hráči Viktorie sú priaznivo naladení. V tomto týždni ich čaká v Európskej lige Lugano a cez víkend šláger jesene s majstrovskou Slaviou. Mužstvo sa opäť bude spoliehať aj na kvalitného slovenského brankára. „Vždy sa lepšie pracuje, keď sú priaznivé výsledky a v kolektíve je pohoda. Urobíme všetko pre to, aby sme zvládli ďalšie zápasy,“ dodal Matúš Kozáčik.