Zo zahraničia

Krízou boriaca sa Borussia Dortmund nestačila v šlágri 11. kola bundesligy na Bayern Mníchov, ktorému podľahla 1:3. Prvý raz od roku 2000 inkasovali hráči Dortmundu na domácej pôde tri góly v dvoch po sebe idúcich dueloch, predtým im ich nastrieľalo Lipsko (2:3). Súboj klasikov pred 81360 divákmi sa vyvíjal jednoznačne v prospech Bayernu. Už v 17. minúte dal vedúci gól strelou ľavačkou do pravého horného rohu Holanďan Arjen Robben. Bol to jeho 11. zásah v zápasoch proti Dortmundu a celkovo 93. v bundeslige, čím sa stal najlepšie strieľajúcim legionárom bavorského veľkoklubu, keď sa odpútal od Brazílčana Elbera. O 20 minút bolo po pätičkovom pokuse poľského kanoniera Roberta Lewandowského 2:0 pre hostí a v podstate rozhodnuté. Poliak dosiahol 162. gól v bundeslige, čím sa v historickej tabuľke dostal na úroveň súčasného šéfa predstavenstva mníchovského klubu Karla-Heinza Rummeniggeho. Klinec do domácej rakvy zatĺkla v 67. minúte Alabova centrovaná lopta pred bránku, ktorá bez dotyku iného hráča zakotvila pri ľavej žrdi. Dortmund odpovedal až dve minúty pred koncom korigujúcim zásahom španielskeho obrancu Marca Bartru. „Najmä v prvom polčase sme hrali proti obávanému súperovi presvedčivo. Mužstvo bolo motivované na sto percent a hráčom som zložil za supervýkon kompliment,“ povedal po triumfe 72-ročný tréner Jupp Heynckes. Keď prevzal Bayern po odvolanom Carlovi Ancelottim, zaostával za Dortmundom o päť bodov, o štyri kolá neskôr však už na tohto súpera šesťbodový náskok! Heynckes ako tréner neprehral žiadny zo svojich posledných 29 zápasov (25 víťazstiev, 4 remízy), čo je pozoruhodný počin. „Hrali sme naozaj dobre, dosiahli sme dôležité víťazstvo a potvrdili sme, že máme výbornú formu. O svojom góle môžem povedať iba to, že som ním naplnil poslanie strelca po výbornej prihrávke od Joshua Kimmicha,“ konštatoval strelec Lewandowski. Kimmich pôvodne v zápase ani nemal nastúpiť, pre žalúdočné problémy zostal v Mníchove a za mužstvom pricestoval dodatočne. „V kľúčovom zápase sme nepôsobili ako kvalitný tím. Na ihrisku sme pobehovali hore-dolu a všade sme prišli neskoro. Takýmto výkonom nemožno proti špičkovému súperovi uspieť,“ posťažoval si holandský tréner Peter Bosz. Dortmundčania pod jeho vedením vyhrali iba jeden z ostatných siedmich súťažných zápasov a ukazujú sa ako mužstvo dvoch tvárí. Pod taktovkou Bosza vystúpilo od začiatku sezóny strmo nahor, od októbra padlo rovnako rýchlym tempom dolu. „V bundeslige máme pred sebou ešte šesť mesiacov. Po štarte ročníka sme dokazovali, že máme dobrý tím, pokúsime sa prinavrátiť toto obdobie. Nemyslím si totiž, že by niektorým hráčom chýbala kvalita na to, aby zdatne súperili s najlepšími,“ pozerá sa na situáciu optimisticky súčasný dortmundský lodivod. Mimochodom, Hamburger SV, dinosaurus bundesligy, dosiahol v stretnutí proti nováčikovi VfB Stuttgart (3:1) jubilejné 500. víťazstvo v elitnej nemeckej súťaži, čo pred ním dokázali iba Bayern Mníchov a Werder Brémy. Aaron Hunt prerušil v 20. minúte najdlhšie trvajúci domáci pôst – 461 minút bez zaznamenaného gólu.

Lionel Messi zvykne jubileá oslavovať gólovo, tentoraz však vo svojom 600. zápase v drese FC Barcelona prenechal svetlá reflektorov inému hráčovi. Paco Alcacer sa postaral o oba zásahy do siete FC Sevilla (2:1) v šlágri 11. kola španielskej Primera División. Katalánci mali najmä v prvom polčase veľkú prevahu, nedokázali ju však zužitkovať na viac ako na jeden gól. Ten prišiel v 23. minúte, keď obrovskú chybu hosťujúceho obrancu Sergia Escudera rutinérsky využil 24-ročný Alcacer. Po hodine hry vyrovnal razantnou hlavičkou po rohovom kope Guido Pizarro, posledné slovo v zápase patrilo znovu španielskemu reprezentantovi. V 65. minúte prekonal brankára Sevilly Davida Soriu z bezprostrednej blízkosti po centri Ivana Rakitiča. Pre Paca Alcacera, autora jediného gólu Španielska v pamätnom žilinskom súboji proti Slovensku (1:2) v rámci kvalifikácie ME 2016, to bol ešte len druhý duel v základnej zostave Barcelony v tejto sezóne. Na niekoľko zápasov dokonca vypadol aj z užšieho kádra, tréner Ernesto Valverde ho však v pravú chvíľu povolal späť. Odchovanec Valencie nastúpil v tejto aj minulej sezóne dohromady len osemkrát v základe „blaugranas“, strelil však už deväť gólov. „Proti Seville to boli preňho dôležité zásahy, ktoré veľmi pomohli tímu. Som rád, že takýmto spôsobom zareagovali na moju dôveru,“ skonštatoval Valverde. Napriek víťazstvu a upevneniu si vedúcej priečky v tabuľke La Ligy nešli na Barcelonu po stretnutí len slová chvály. Najviac kritiky padá na hlavu Luisa Suareza, ktorý sa po letnom odchode Neymara do parížskeho Saint-Germain strelecky trápi. V Primera Division 2017/18 skóroval iba trikrát, ďalšie šance premárnil a na gól čaká už viac ako sedem a pol hodiny. „O Suarezovi sa veľa rozpráva. Teší ma, akú robotu odvádza na ihrisku pre mužstvo. Nedáva toľko gólov, ale vie sa dostať do šancí, čo je mimoriadne dobrá správa. On je kanonier a ešte to dokáže,“ uviedol kouč Barcelony, ktorý sa vyjadril aj k jubileu svojej najväčšej hviezdy: „Messiho 600 zápasov? Wow, je to skvelé číslo. Obdivuhodné, čo dokázal v tomto klube a verím, že veľa dobrého ho ešte čaká.“ Siedmy triumf po sebe si v sobotu pripísali futbalisti Valencie, ktorí sa po zdolaní Leganes (3:0) udržali na druhej priečke so štvorbodovým mankom na vedúcu Barcelonu. Mimoriadne zaujímavý vzájomný súboj týchto dvoch tímov je na programe v nedeľu 26. novembra na štadióne Mestalla vo Valencii.

Parížsky Saint-Germain je na domácej ligovej scéne naďalej dominantný. Zverenci trénera Unaia Emeryho si vo víkendovom súboji 12. kola poradili s Angers jednoznačne 5:0 a neohrozene kraľujú tabuľke Ligue 1. Na druhej priečke je stále so štvorbodovým odstupom AS Monako, ktoré si pripísalo ešte dominantnejší triumf nad Guingampom (6:0). Po súboji PSG, v ktorom sa v zostave neobjavil Neymar, sa najviac hovorilo o Edinsonovi Cavanim. Uruguajský kanonier zásluhou dvoch sobotňajších presných zásahov vo francúzskej najvyššej súťaži prekonal métu 100 gólov (potreboval na to 144 zápasov). Ešte zaujímavejšie vyznieva fakt, že sa stal iba tretím hráčom za posledných 20 rokov, v ktorých dosiahol streleckú stovku v dvoch z piatich najkvalitnejších futbalových líg v Európe. V rokoch 2007 až 2013 nastrieľal 112 gólov v dresoch Palerma a Neapola. Okrem neho sa takýmto počinom môžu pochváliť už len Gonzalo Higuain (Serie A: Neapol/Juventus, La Liga: Real Madrid) a Zlatan Ibrahimovič (Serie A: AC Miláno/Inter Miláno/Juventus, Ligue 1: PSG), Cavaniho bývalý spoluhráč z Parku princov. „Samozrejme, že to je pekný míľnik, ale ja nehrám futbal, aby som prekonával individuálne rekordy a stal sa legendou. Hrám pre potešenie, chcem, aby mi futbal stále prinášal radosť. Keď to zároveň bude znamenať úspech tímu, pre ktorý vždy na ihrisku odovzdám maximum, je to obrovské plus,“ skonštatoval 30-ročný zakončovateľ. Okrem Cavaniho sa v Angers dvakrát presadil aj Kylian Mbappe, jeden gól pridal Julian Draxler a španielsky kouč PSG mohol mať znovu úsmev na tvári. „Najdôležitejšie je, že sa naši strelci dostávajú do šancí. Potom lopta buď ide alebo nejde do siete, ale ja som vždy optimista, že dokážeme skórovať. Neustále zlepšujeme našu efektivitu, čo je kľúčové pre úspech,“ vyhlásil Emery.