Andre-Pierre Gignac

V národnom výbere Francúzska zažil premiéru 1. apríla 2009, o štyri mesiace neskôr sa prvýkrát objavil v listine strelcov. Figuroval v záverečnej nominácii Raymonda Domenecha na MS 2010. V súboji s Uruguajom nastúpil v záverečných minútach, s domácou Južnou Afrikou sa ocitol v úvodnej jedenástke. Od medzištátneho futbalu si odpočinul tri roky, 6. septembra 2013 pri bezgólovej remíze s Gruzínskom sa vrátil. Ďalšie vystúpenie absolvoval 11. októbra 2014 v priateľskom stretnutí s Portugalskom. O tri dni neskôr po piatich rokoch v reprezentácii opäť skóroval, prekonal arménskeho brankára. Darilo sa mu na ME 2016. V 36 dueloch dosiahol sedemgólový nástrel.

Vychodil mládežnícku akadémiu FC Martigues, profesionálom sa stal v Loriente. Debut si odkrútil 13. augusta 2004. Jeho prvé futbalové kroky usmernil tréner Christian Gourcuff. V ročníku 2005/06 pri postupe do najvyššej súťaže Francúzska dosiahol iba jedno vystúpenie, hosťoval v Pau FC, potom v 37 ligových dueloch nastrieľal deväť gólov. V Toulouse začal slabšie, v 28 dueloch sezóny 2007/08 skóroval iba dvakrát, v ďalšom ročníku sa súkal góly jedna radosť, do listiny strelcov sa zapísal 24-krát, umiestnil sa v ideálnej zostave ligy. FC Toulouse za jeho čias zažíval najlepšiu futbalovú etapu.

Do Marseille prišiel za 16 miliónov. Transfer sa uskutočnil 20. augusta 2010. Nie v dobrom na neho spomínajú fanúšikovia MŠK Žilina, ich brankára v zápase Ligy majstrov prekonal trikrát. Inak, v premiérovej sezóne ho skôr kritizovali, najmä klubová legenda Jean-Pierre Papin. Ešte slabšie to bolo v ligovej edícii 2011/12, v 21 zápasoch najvyššej súťaže Francúzska iba raz sa tešil z gólu. Nahradiť ho mal vtedy taliansky útočník Amauri, jeho príchod nakoniec stroskotal, prestup do FC Fulham mu neschválili, Sunderland ho chcel získať na výmenu, opačným smerom mal ísť Asamoah Gyan. Následne sa však rozstrieľal, na 50 presných zásahov potreboval 104 štartov. Dvakrát dvíhal nad hlavu Ligový pohár.

Sídlom CF Tigres UANL je mesto San Nicolas. História klubu siaha do roku 1960, farbami sú žltá a modrá. Štadión Universitario je určený pre 41615 divákov. Vlastníkom klubu je miestna univerzita, prezidentom Alejandro Rodriguez Michelsen. Najväčším rivalom je CF Monterrey. Trikrát sa v CF Tigres UANL oslavoval pohár, sedemkrát liga. Najväčším triumfom je nesporne prvenstvo na CONCACAF Liga majstrov 2020. V tomto tisícročí mužstvo trénovali Ricardo Ferretti, Nerry Pumpido, Leonardo Alvarez, opäť Ricardo Ferretti, Jose Luis Trejo, Mario Carrillo, Americo Gallego, Manuel Lapuente, Jose Pekerman a Daniel Guzman. Prvého júla 2010 sa opäť do klubu vrátil Ricardo Ferretti. Jeho rodiskom je Rio de Janeiro, má 66 rokov. Hrával na pozícii ofenzívneho stredopoliara. Kariéru rozbiehal v Botafogu, v Brazílii pôsobil aj v CR Vasco da Gama a v FC Bonsucesso. Atlas je klub, kde si prvýkrát vyskúšal legionárčenie, v 26 stretnutiach dosiahol osem gólov. Blysol sa v UNAM, hrval v životnej forme, zaznamenal 240 štartov a 108 gólov, dvakrát sa stal šampiónom Mexika. Ďalším jeho zamestnávateľom bolo Deportivo Nezu, jednu sezónu prežil v CF Monterrey, v Toluce sa pravidelne zapisoval do streleckej listiny. Končil v UNAM, kde sa aj následne stal trénerom. Počas pôsobenia v Guadalajare oslavoval prvýkrát ligové prvenstvo. Tigres UANL prvýkrát viedol od 1. júla 2000, odkoučoval 121 zápasov, z toho 51 víťazne. Trénoval aj Moreliu a opäť UNAM.

S CF Tigres UANL sa Andre-Pierre Gignac dohodol 18. júna 2015. Tigres UANL si vybral, hoci ho chcelo aj niekoľko renomovaných európskych klubov. Na mexickú najvyššiu súťaž sa rýchlo adaptoval, darilo sa mu aj na Copa Libertadores, v ročníku 2015 prispel k účasti vo finále. V súťaži CONCACAF Liga majstrov patrí dlhodobo k najlepším, k triumfu v edícii 2020 prispel šiestimi gólmi. Podieľal sa na štyroch majstrovských tituloch. Najlepšie sa cíti na pozícii zakončovateľa. Má nos na góly, dokáže sa presadiť v pokutovom území súpera. Je dobrý v hre jeden na jedného. Nadštandardná je jeho strela. Ide príkladom v bojovnosti a v nasadení. Zakladá si na sile a na priebojnosti.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova