Charlie Adam

Tridsaťpäťročný stredopoliar začínal v Rangers. Ako dorastenec vybojoval juniorský národný pohár v sezóne 2001/02, na prvý profesionálny zápas nastúpil 14. apríla 2004. Potom sa na ihrisku objavoval sporadicky, dôležitou súčasťou mužstva sa stal až keď do funkcie trénera nastúpil Paul Le Guen. Začiatkom sezóny 2004/05 odišiel na hosťovanie do Ross County. V 11 zápasoch druhej škótskej ligy dvakrát skóroval. Aj v ďalšej sezóne bol požičaný, v drese St Mirren odohral 29 duelov, päťkrát sa zapísal do listiny strelcov, po návrate do Rangers sa rozohral do skvelej formy, v nasledujúcom súťažnom ročníku v 32 ligových dueloch nastrieľal 12 gólov, v ôsmich vystúpeniach v Pohári UEFA dosiahol tri presné zásahy. Fanúšikovia ho vyhodnotili za najlepšieho mladého hráča klubu. V júni 2007 sa upísal zamestnávateľovi na ďalších päť rokov. Prispel k účasti vo finále Pohára UEFA 2007/08, v neúspešnom súperení so Zenitom Petrohrad šancu nedostal. Prispel k prvenstvám v Škótskom a v Ligovom pohári v ročníku 2007/08.

Keď sa v sezóne 2008/09 ocitol na vedľajšej koľaji, prikývol na možnosť hosťovania v FC Blackpool. Uplatnil sa, v 13 zápasoch potvrdil svoje kvality, 6. júla 2009 podpísal prestupové lístky. Tréner Ian Holloway usmernil jeho ďalšie futbalové napredovanie. Blackpool do príchodu hráča nikdy predtým neinvestoval viac. Transfer sa uskutočnil za pol milióna libier. Čoskoro sa vypracoval na oporu. Umiestnil sa v ideálnej jedenástke druhej anglickej ligy. Veľkou mierou sa zaslúžil o postup do Premier League. Prechod do kvalitnejšej súťaže elegantne ustál. Celkovo v 91 stretnutiach nastrieľal 30 gólov.

Futbal má v génoch. Charlie Adam, jeho otec, bol tiež profesionálnym futbalistom, hrával v strede poľa. Narodil sa v Dundee, prvú registračku mu vystavili v Montrose, v kariére pokračoval v FC Downfield, strávil tu dva roky. Do dobrej formy sa rozohral v St Johnstone, strelecky sa mu začalo dariť v FC Brechin City, na 35 gólov potreboval 97 stretnutí. V Dundee United a ani v Partick Thistle o sebe nedal výraznejšie počuť, do základnej zostavy sa zapracovať nedokázal. V rokoch 1989 až 1991 pôsobil v Forfar Athletic FC, posledné tri roky kariéry obliekal dres FC Arbroath. Ako 50-ročný spáchal samovraždu.

Keď mužstvo viedol Alex McLeish, zažil debut v reprezentácii, 30. mája 2007 pomohol k víťazstvu v Rakúsku, v majstrovskom zápase sa prvýkrát predstavil v súboji s Faerskými ostrovmi. Ďalšie štarty zaknihoval, keď na trénerskej stoličke sedel George Burley. V 26 medzištátnych zápasoch sa mu nepodarilo strelecky presadiť sa. Zdobia ho fantastická kondícia, rýchlosť, dynamika. Jeho najväčšou prednosťou je defenzívny súboj. Samozrejmosťou je u neho stopercentné nasadenie.

V júli 2011 vystužil káder FC Liverpool. Anglický veľkoklub ho kúpil za 6,75 milióna libier. “Som neskutočne rád, že sem prichádzam. Verím, že pôjde o úspešnú etapu v mojej kariére a takisto v histórii klubu. Liverpool je veľký klub, s fantastickými hráčmi a s fantastickým trénerom. Je to perfektné miesto pre môj futbalový rast. Teším sa na spoluprácu s vynikajúcimi hráčmi, rád by som pomohol k zisku trofejí. Od týchto hráčov sa dá veľa naučiť, verím však, že aj ja môžem do tohto kolektívu niečo priniesť. Klub toho v minulosti veľa vyhral, rád by som sa pričinil o návrat k úspechom.” Trinásteho augusta 2011 pri remíze so Sunderlandom debutoval. Zaznamenal 28 ligových vystúpení, dvakrát skóroval, dvakrát si vyskúšal atmosféru Európskej ligy. Pričinil sa o postup do finále Anglického pohára a triumf v Ligovom pohári.

V Stoke City zažil pekné futbalové obdobie. Prišiel 31. augusta 2012. Mark Hughes ho chválil. V ročníku 2017/18 vypadol zo základnej zostavy, zostupu z najvyššej súťaže vtedy zabrániť nedokázal. V Premier League zaznamenal 142 vystúpení, 19-krát skóroval, v 12 dueloch druhej ligy sa strelecky nepresadil. Oslovil ho vlastník FC Blackpool Simon Sadler, uprednostnil však Reading. V júli 2019 sa zrodila ročná spolupráca, po jej ukončení prikývol na ponuku z Dundee FC.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova