Chris Wood

V auguste 2017 prepisoval v Burnley klubovú históriu, stal sa najväčším príchodom na Turf Moor. Prestupoval za 15 miliónov libier. Debut v súboji s Tottenhamom si spestril zápisom do streleckej listiny. V novembri 2019 vedenie klubu ocenilo jeho dobré služby finančne vylepšeným kontraktom. Šiesteho marca 2021 sa stal šiestym hráčom FC Burnley, ktorý v základnej zostave absolvoval 100 duelov Premier League, pri remíze s Arsenalom dosiahol 40. gól v drese Burnley v najvyššej súťaži Anglicka. Stal sa prvým futbalistom z Nového Zélandu, ktorý sa v jednom stretnutí anglickej ligy trikrát strelecky presadil, podarilo sa mu to 25. apríla 2021 v súboji s Wolverhamptonom.

Nový Zéland si dvakrát zahral na svetovom šampionáte, pri účasti v Južnej Afrike v roku 2010 bol aj rodák z Aucklandu. Najcennejší dres prvýkrát obliekol tesne pred Pohárom konfederácií 2009. V nominácii Rickyho Herberta na MS 2010 bol najmladší. Nový Zéland uhral na turnaji tri nerozhodné výsledky, na postup ďalej to nestačilo. Chris Wood absolvoval tri vystúpenia, všetky stretnutia začínal na lavičke náhradníkov. Jeho prvý gól v medzištátnom zápase stačil 10. októbra 2010 na remízu s Hondurasom. Bol súčasťou olympijského mužstva v roku 2012, podujatie ho zastihlo v dobrej forme. Štrnásteho novembra 2014 sa stal najmladším kapitánom Nového Zélandu, prekonal rekord Tommyho Smitha. Štyrmi gólmi pomohol k prvenstvu na kontinentálnom šampionáte Oceánie v roku 2016. Zúčastnil sa na Pohári konfederácii FIFA 2017. V baráži o účasť na MS 2018 boli nad sily Wooda a spol. futbalisti Peru. Na 24 gólov potreboval 57 štartov. Má na dosah rekord 28-gólového Vaughana Covenyho. Nový Zéland figuruje momentálne v rebríčku FIFA na 122. mieste, najlepšie umiestnenie mu patrilo v auguste 2002, patrila mu 47. priečka. Na trénerskej lavičke sedí 45-ročný Danny Hay. Michael McGlinchey, Marco Rojas, Tommy Smith, Stefan Marinovic, Winston Reid a Ryan Tomas sú hráči, bez ktorých si Danny Hay nevie predstaviť základnú zostavu.

História West Bromwich Albion FC siaha do roku 1878, založili ho robotníci zo spoločnosti Salter Housewares. The Hawthorns je dejiskom domácich zápasov, zmestí sa tam 26688 divákov. Vlastníkom je Lai Guochuan, čínsky podnikateľ. Športovým riaditeľom je Li Piyue. WBA je jedným zo zakladateľov anglickej ligovej súťaže. V prvej lige odohral 81 sezón, v ročníku 1919/20 súťaž vyhral, dvakrát skončil na druhom mieste. Klub sa desaťkrát dostal do finále FA Cup-u, z toho päťkrát tam uspel, raz vybojoval Ligový pohár. Najväčšími rivalmi sú Aston Villa a Wolverhampton. Rekordérom v počte vystúpení i v počte presných zásahov je Tony Brown. Chris Wood tu uspel na skúške, predtým hrával za Cambridge FC, Hamilton Wanderers a Waikato FC. Profesionálnu zmluvu podpísal koncom sezóny 2008/09, vtedy absolvoval dva duely Premier League. Výkonmi v 18 stretnutiach prispel k návratu do najvyššej súťaže Anglicka v ďalšom súťažnom ročníku, potom sa ocitol na vedľajšej koľaji a chodil po hosťovaniach. Požičali si ho Barnsley, Brighton, Birmingham, Bristol a Millwall.

Ďalším jeho zamestnávateľom bol Leicester City. Hoci najprv nemal isté miesto v úvodnej jedenástke, na ihrisku sa objavoval často. V sezóne 2012/13 odohral s deväťgólovou bilanciou 22 druholigových zápasov. V nasledujúcom ročníku nastúpil na 26 duelov, štyrikrát skóroval, pričinil sa o postup medzi anglickú ligovú elitu. V Premier League mu to príliš nešlo, v siedmich stretnutiach dosiahol iba jeden gól, rozohrať sa išiel do Ipswichu. Tam sa dostal na ihrisko osemkrát, strelecky sa nepresadil. Prvého júla 2015 prikývol na ponuku z Leedsu. Ihneď sa udomácnil v základnej zostave, stal sa dôležitou súčasťou mužstva. V ročníku 2016/17 ho vyhodnotili za najlepšieho hráča klubu, umiestnil sa aj v najlepšej jedenástke druhej anglickej ligy. Na 41 presných zásahov potreboval 83 štartov. Značkou kvality je jeho hlavičkovanie. Ide príkladom v nasadení a v bojovnosti. Slabší je v hre jeden na jedného.

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova