Lisandro Lopez

Racing Club de Avellaneda založili ho pred 118 rokmi, patrí medzi veľkú päťku argentínskych klubov. Osemnásťkrát sa tu oslavoval titul ligového majstra. Interkontinentálny pohár skončil v klubovej zbierke v roku 1967, vtedy sa vybojovala aj trofej pre víťaza Copa Libertadores. Rekordérom v počte vystúpení je 334-zápasový Agustin Cejas, iba o päť zápasov menej odohral Claudio Ubeda. Na treťom mieste figuruje Juan Carlos Cardenas. Najpresnejšiu mušku mal Alberto Ohaco, dosiahol 244-gólový nástrel. Vychovalo sa tu množstvo vynikajúcich hráčov, príkladom sú Carlos Roa, Claudio Lopez či Diego Milito. Estadio Presidente Juan Domingo Perón je určený pre 61000 divákov. Prezidentom je Victor Blanco, od 21. januára 2021 trénuje mužstvo Juan Antonio Pizzi. Kariéru tu rozbiehal aj rodák z mesta Rafael Obligado, herne napredoval v dorasteneckých tímoch a za prvý výber si zahral prvýkrát ako 19-ročný. Počas trojročného pôsobenia tu zaznamenal viac ako 30 súťažných gólov, v ligovej edícii 2004 získal titul kráľa strelcov.

Nasledovala prvá pozvánka reprezentovať Argentínu, debutoval 10. marca 2005 v prípravnom zápase s Mexikom. Bolo to za trénerských čias Joseho Pekermana. Na ďalšie štarty čakal takmer tri roky, vrátil sa po vynikajúcich výkonoch v drese FC Porto, keď mu Alfio Basile dal dôveru v štyroch zápasoch v jednom časovom slede. V auguste 2009 gólom prispel k víťazstvu na pôde Ruska. Za éry Diega Maradonu dostal nomináciu na dôležité  zápasy proti Brazílii a proti Paraguaju v kvalifikácii svetového šampionátu v Juhoafrickej republike. Do záverečnej 23-člennej nominácie na majstrovstvá sveta sa nedostal. Reprezentoval sedemkrát.

V apríli 2005 akceptoval Racing Club ponuku z FC Porto, ktorá mala hodnotu 2,3 milióna. Mal nahradiť v mužstve Luisa Fabiana, čo sa mu podarilo. Fantastickými prihrávkami ho zásoboval Lucho Gonzalez. V premiérovej sezóne potreboval na sedem presných ligových zásahov 26 stretnutí, približne rovnako sa mu darilo aj v druhom ročníku, kedy sa začínal objavovať aj v streleckých listinách Ligy majstrov či Pohára UEFA. V sezóne 2007/08 vybojovalo Porto tretí ligový triumf po sebe a Lisandro Lopez mal na tom nemalú zásluhu, stal sa najlepším strelcom, v 27 zápasoch sa prezentoval 24-gólovým nástrelom. Zaskvel sa 20. apríla 2008, keď strelil obidva góly prestížneho merania síl FC Porto – Benfica Lisabon. Zenit Petrohrad vtedy neúspešne ponúkal za hráčove služby päťmiliónové odstupné. V Lige majstrov 2008/09 sa stal so šiestimi gólmi štvrtým najlepším strelcom, viackrát sa do siete trafili iba Lionel Messi, Steven Gerrard a Miroslav Klose. Naopak, v portugalskej lige mu mierne zvlhol strelecký prach, keď zaknihoval desať gólov. Počas pôsobenia v Portugalsku vyhral štyrikrát ligu, dvakrát sa tešil zo zisku národného pohára.

V lete 2009 nahradil v Lyone Karima Benzemu, odchádzajúceho do Realu Madrid. Transfer sa uskutočnil za 24 miliónov. Ligovú premiéru si spestril gólom do siete Le Mans, v zápase predkola Ligy majstrov dosiahol proti Anderlechtu hetrik. Mimoriadne cenný gól zaznamenal 4. novembra 2009 do siete Liverpoolu, pre Lyon znamenal postup do vyraďovacích bojov európskeho pohára číslo jeden. Strelecky nemlčal ani v lige, dva góly dal Marseille, trikrát prekonal brankára Lille. V skvelej forme bol v marci 2010, keď sa na postupe v Lige majstrov cez Bordeaux podieľal dvoma gólmi, následne preberal ocenenie pre najlepšieho futbalistu francúzskej ligy za rok 2009, v poslednom kole 2009/10 asistoval Miralemovi Pjaničovi na gól, ktorý pre Olympique zabezpečil druhé miesto a priamy postup do Ligy majstrov. V ročníku 2010/11 opäť patril medzi najlepších kanonierov vo Francúzsku, dosiahol 17 ligových gólov. V ďalšom ročníku ho v útoku najčastejšie dopĺňal Bafetimbi Gomis. Ligovým majstrom sa nestal, vyhral však Francúzsky pohár 2011/12. V pohárovej Európe absolvoval 32 duelov, 12-krát sa stelecky presadil. V najvyššej súťaži Francúzska odohral s 59-gólovou bilanciou 119 stretnutí.

Katarský klub Al-Gharafa do jeho príchodu investoval 7,2 milióna eur, prestupoval 8. augusta 2013. V 40 ligových dueloch sa 13-krát strelecky presadil. Ďalšie futbalové kroky robil v SC Inernacional, potom sa vrátil do Racingu. Veľkou mierou sa zaslúžil o majstrovský titul 2018/19. V 35 zápasoch pohárových súťaží Južnej Ameriky päťkrát skóroval. Na 40 ligových gólov potreboval 101 štartov. Viceprezident Atlanty United Carlos Bocanegra pri jeho angažovaní v januári 2021 povedal: “Je to kanonier, veterán, ktorý zosilní našu ofenzívu, prinesie skúsenosti, takisto si od neho sľubujeme líderské schopnosti a víťaznú morálku. Veľa toho vyhral a tak to môže pomôcť vo futbalovom raste mladým hráčom.”

Diskusia je uzavretá

Reklama

Posledné príspevky

Archív podľa kľúčového slova